poniedziałek, 15 kwietnia 2024 Imieniny: Ludwina, Wacława

Od Skalnych Miast po Kaplicę Czaszek

Podczas październikowego spotkania Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności zaproponowaliśmy Państwu spacer po urokliwych Górach Stołowych. Naszym przewodnikiem był Sebastian R. Bielak.

Góry Stołowe są fragmentem rozległego płaskowyżu, który od wschodu graniczy z Kotliną Kłodzką, a dalej ku północnemu-zachodowi ciągnie się przez teren Czech aż po Kotlinę Kamiennej Góry. Po stronie polskiej mają one długość 18 km i szerokość około 5 km. W 1993 roku na terenie Gór Stołowych utworzono Park Narodowy Gór Stołowych, zajmujący 63 km². To właśnie do niego należą: Szczeliniec Wielki, Błędne Skały i Wielkie Torfowisko Batorowske. Po stronie czeskiej ochroną objęta jest powierzchnia 410 km². Niezwykłe formacje skalne, uformowane przez siły natury, tworzą tajemnicze zaułki, szczeliny, korytarze, wreszcie Skalne Miasta, zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie.

Teren ten to bogate dziedzictwo kulturowe osadników niemieckich, czeskich i wreszcie polskich. To region, przez który przebiegały szlaki handlowe i zawieruchy wojenne. Ale także teren rozwoju kultury i kultywacji tradycji. Z chwilą odkrycia źródeł wód leczniczych i powstania na początku XIX wieku uzdrowisk region stał się miejscem odpoczynku i rekreacji dla przedstawicieli elit społecznych. Bywał tu Goethe i młody Chopin.

Główne atrakcje w regionie po polskiej stronie to: kurorty uzdrowiskowe Kudowa Zdrój, Polanica Zdrój i Duszniki Zdrój, sanktuarium w Wambierzycach zwane śląską Jerozolimą, czy słynna i jednocześnie upiorna Kaplica Czaszek w Czermnej (obecnie dzielnica Kudowy-Zdroju).

Zwiedzać możemy w dowolny sposób, poruszając się np.: pieszo, rowerem, samochodem, busem, a zimową porą również i na nartach, dzięki oznaczonym szlakom turystycznym. Region sprzyja turystyce całych rodzin z uwagi na łatwość szlaków, a jednocześnie ich atrakcyjność wizualną.

Nasz przewodnik, Sebastian R. Bielak, ze szczegółami przedstawił zarówno piękno natury i krajobrazu Gór Stołowych, jak i infrastrukturę turystyczną tej części Polski.

Dziękujemy za dzisiejszy wieczór i zapraszamy za miesiąc.

Więcej zdjęć TUTAJ

Joanna Kurpiel, źródło: CKiS