środa, 19 stycznia 2022 Imieniny: Henryk, Marta

„Odblaskowy Marsz” ulicami Skawiny

O tym jak nasza widoczność spada po zmroku nie musimy nikogo przekonywać. Czasem jednak przez nieuwagę, w pośpiechu zapominamy zabrać elementy odblaskowe. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, jednym z gadżetów promocyjnych Gminy Skawina są opaski odblaskowe, cieszące się dużą popularnością.

Dziś to podstawowe wyposażenie każdego pieszego, bez względu na wiek. Elementy odblaskowe to nie tylko stylowe akcesoria, ale także przedmioty, które mogą uratować życie. Dotychczas, ze względu na obowiązek noszenia odblasków przez dzieci do 15 roku życia oraz ciekawe formy, kolory i kształty, cieszyły się zainteresowaniem głównie wśród dzieci i młodzieży. Od 31 sierpnia 2014 r. wprowadzony został obowiązek noszenia odblasków przez wszystkich pieszych, bez względu na wiek.

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skawinie włączyli się w akcję promocji odblasków organizując Odblaskowy Marsz ulicami Skawiny. Dzieci wraz z wychowawcami przygotowywali się do wydarzenia poprzez wykonanie transparentów oraz ułożenie haseł, które przypominały o konieczności noszenia odblasków. Wyruszyliśmy spod naszej szkoły, przeszliśmy ulicami Żwirki i Wigury, docierając do rynku, gdzie Policjanci bezpiecznie przeprowadzili nas przez rynek, po czym z powrotem dotarliśmy do naszej szkoły. Wszyscy mieliśmy na sobie kamizelki odblaskowe, a w rękach trzymaliśmy transparenty informujące o tym, żeby nosić ze sobą odblaski. Każdy kto miał ochotę mógł się do nas przyłączyć. Podczas Marszu przechodniom zostały przekazywane odblaski, które miały na celu propagowanie widoczności po zmroku relacjonuje Agnieszka Kozień.

Marsz Odblaskowej Szkoły to część szkolnej kampanii promującej bezpieczeństwo na drodze pt. „Odblaskowa Szkoła”, realizowanej na terenie Województwa Małopolskiego, pod patronatem m.in.: Małopolskiego Kuratora Oświaty, Wojewody Małopolskiego oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Źródło: SOSW