niedziela, 14 kwietnia 2024 Imieniny: Berenika, Walerian

Ognisko ptasiej grypy w gminie Skawina!

Ptasia grypa nie daje za wygraną. 7 marca zostało wykryte kolejne ognisko tej choroby w Mogilanach, a dzisiaj (17 marca) w Jurczycach. Jak informuje Barbara Ptak w Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska, w gospodarstwie w którym wykryto wirusa Powiatowy Lekarz Weterynarii zarządził utylizację chorego drobiu. Zagazowanych zostało 12 kur.

Oprócz zabijania drobiu zostaną przeprowadzone akcje informacyjne oraz prewencyjne. Drogi ponownie zostaną wyłożone matami nasączonymi środkiem biobójczym. Są one swojego rodzaju wykładziną z płynem, który ma powstrzymywać rozprzestrzenianie się choroby. Skawinianie na jakiś czas mogą pożegnać się z kupowaniem żywego drobiu lub świeżych jaj na targach, ponieważ wciąż obowiązuje zakaz ich sprzedaży.

Władze Skawiny po raz kolejny zaapelują do mieszkańców o czujność i dbałość o higienę. Zostaną porozwieszane plakaty z informacjami jak uchronić swoje gospodarstwo przed ptasią grypą. Urzędnicy jednak zapewniają, że ptasia grypa jest zabójcza tylko dla zwierząt: – Nie jest to wirus, który dotyczy ludzi. Jednak w przypadku gdy ktoś jest obłożnie chory i osłabiony, może to wpływać na pogorszenie występujących objawów – mówi Barbara Ptak z wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Skawinie.

Przypomina także o zasadach chronienia drobiu przed ptasią grypą. To przede wszystkim trzymanie paszy w domu i pojenie zwierząt wodą pochodzącą z miejskich wodociągów. Ludzie powinni dokładnie myć ręce, prać ubrania i dbać o higienę. Wszelkie podejrzenia i uwagi należy zgłaszać burmistrzowi lub służbom weterynaryjnym.