środa, 24 lipca 2024 Imieniny: Kinga, Krystyna

Ogród pobudzi dziecięce zmysły

W Skawinie powstaje nietypowe miejsce – ogród sensoryczny. Obszar przy Przedszkolu Samorządowym nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi będzie pełen kwiatów, wstążek i dzwonków. Nie zabraknie drewnianych sprzętów i piaskownicy wypełnionej… przedmiotami o różnej fakturze. Wszystko to ma pobudzać dziecięce zmysły.

Barwy odpowiadają za zmysł wzroku. Szum traw czy owadów – słuchu. Dotyk będzie można stymulować m.in. poprzez donice wypełnione szyszkami, kamieniami, mchem czy piaskiem. Powstanie też ścieżka sensoryczna. Ma być ona tworzona od podstaw, rodzice przynieśli otoczaki, kłody drzew itd. Wszystko to ułożone w odpowiedni sposób – tak, aby ogród był bezpieczny dla dzieci.

Pomysł na ogród zrodził się już kilka lat temu. Anna Borowska, która została dyrektorem placówki, jest miłośnikiem przyrody. Dba o to, aby dzieci obcowały z naturą na co dzień.

Postanowiłyśmy, że w tym roku każda z grup będzie miała w ogrodzie swoją skrzynkę, do której na wiosnę będą sadzić swoje owoce czy warzywa – opowiada wicedyrektor Urszula Archamowicz. Przedszkolne zbiory zostaną później wykorzystane do przygotowania obiadów, a także w czasie lekcji o zdrowym odżywianiu i spotkań z rodzicami.

Realna szansa na utworzenie w skawińskim przedszkolu ogrodu sensorycznego pojawiła się w kwietniu tego roku, kiedy nauczyciele placówki przygotowali projekt i pozyskali fundusze z konkursu ogłoszonego przez CEZ Polska. Placówka otrzymała na ten cel 10 tys. zł. Prace w przedszkolu ruszyły na początku roku szkolnego. Jednak najwięcej udało się zdziałać w sobotę 17 września, kiedy to rodzice i dziadkowie maluchów, a także harcerze i uczniowie okolicznych szkół, połączyli siły i z łopatami w ręku zabrali się do roboty. Kolejna okazja do pomocy będzie 1 października. Oprócz narzędzi przydadzą się na pewno sadzonki, kamienie rzeczne, ziemia czy kora.

Ogród będzie służył do rehabilitacji niepełnosprawnych dzieci. Placówka planuje też organizować lekcje pokazowe dla grup z innych przedszkoli w gminie.