czwartek, 16 września 2021 Imieniny: Edyta, Kornel

Ogromne inwestycje kolejowe. Także w gminie

PKP PLK inwestuje 230 mln, by o kwadrans skrócić podróże do Zakopanego, usprawnić obsługę podróżnych na 9 stacjach oraz przystankach pomiędzy Skawiną a Suchą Beskidzką (lina nr 97). W ramach przebudowy linii kolejowej z Krakowa do Suchej Beskidzkiej powstanie w Radziszowie nowa stacja. Inwestycja obejmie też remont dwu stacji już istniejących: Radziszów i Rzozów. PLK przebudują też mosty – w tym skawiński, a także wiadukty. Planuje też zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych.

Jak zauważają niektórzy mieszkańcy, planowane inwestycje są odnowioną koncepcją sprzed 30 lat. Wskazują, że przy okazji remontów, warto by było zmienić nazwę stacji Rzozów, gdyż wprowadza ona w błąd; faktycznie stacja znajduje się w Radziszowie. Jak zauważa mieszkanka Radziszowa Lucyna Motyka: – Ze środka wsi wszędzie daleko. I do stacji Radziszów, i do przystanku Rzozów. Wychodząc naprzeciw tym sugestiom powstanie zupełnie nowy przystanek Radziszów-Centrum.

Nowa stacja PKP Radziszów-Centrum zlokalizowana będzie przy ul. Brzegi (obok byłego Kółka Rolniczego). W jej sąsiedztwie zostanie wybudowany parking dla samochodów i rowerów. Przetarg, w trybie zaprojektuj i wybuduj zostanie rozpisany wiosną. Inwestorem będzie gmina Skawina.

Podróżni zyskają lepszą obsługę na stacjach w: Radziszowie, Leńczach, Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorona, Stroniach, Stryszowie i na przystankach: Rzozów, Wola Radziszowska, Podolany, Przytkowice.

Licząca 35 kilometrów trasa z Krakowa do Suchej Beskidzkiej będzie odnowiona. Dzięki temu podróż z Krakowa do Zakopanego zostanie skrócona o kolejne minuty.

Jak wyjaśnia mieszkaniec Radziszowa, a zarazem radny Józef Niechaj: – Prace mają być wykonane w tym roku. Stacja PKP Rzozów znajduje się na granicy Radziszowa i Rzozowa. Ewentualny wniosek o zmianę nazwy, wymaga konsultacji z mieszkańcami i dokładnej analizy.

Po zakończeniu wszystkich inwestycji PLK czas przejazdu w relacji Kraków – Zakopane skróci się o około 1 godz. i 20 minut, tj. z 3 godz. 30 min. do około 2 godzin i 15 minut.

AP