sobota, 02 grudnia 2023 Imieniny: Balbina, Bibiana

Opowiedział o magicznej sile gór

Za nami pierwsze po półtorarocznej przerwie spotkanie Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności na żywo, z udziałem publiczności. Wspaniale jest znowu spotkać się z państwem, uśmiechnąć do siebie – chociaż nadal w maseczkach – i wreszcie nawiązać bezpośrednią interakcję, zadając pytania prelegentowi.

A te były niewyczerpane, gdyż naszym pierwszym gościem sezonu był Radek Woźniak – skawinianin, równie utalentowany, co skromny zdobywca swojego pierwszego ośmiotysięcznika – Gasherbrum II.

Niesamowicie się słucha opowieści o ekstremalnej wyprawie podanej w spokojny, pogodny sposób, jakby wspinaczka na dach świata była czymś zwyczajnym i codziennym. Ale to właśnie zasługa skromności naszego gościa, przed którym przecież jeszcze ostatni szczyt do zdobycia prestiżowego tytułu Śnieżnej Pantery. Radek nie epatuje niepotrzebnymi sensacjami, nie ukrywa jednak trudnych faktów z życia wspinacza. Opisuje nie tylko życie w obozie, ale także zwyczaje i zachowanie alpinistów zarówno w codziennych relacjach, jak i w drodze na szczyt. Także tych „niedzielnych” – nie dbających o drugiego człowieka, przyrodę, otoczenie, traktujących góry jak komercyjny towar.

Radek stworzył nam także namiastkę górskiego życia, prezentując swój podstawowy ekwipunek: od namiotu i śpiwora, po czekany i szable śnieżne. Sprawił tym niemałą uciechę szczególnie młodszym uczestnikom spotkania, chociaż i dorośli próbowali wyobrazić sobie noc w cienkim namiocie na skalnej lodowej półce…

Dziękujemy za tak liczną państwa obecność i zapraszamy na kolejne spotkanie w listopadzie, podczas którego w podróż po nieznanych zakamarkach Norymbergii zabierze nas Andrzej Pasławski.

Fotogaleria ze spotkania TUTAJ

Joanna Kurpiel, źródło: CKiS