czwartek, 30 listopada 2023 Imieniny: Maura, Andrzej

Order Uśmiechu dla prof. Narębskiego

Order Uśmiechu to międzynarodowe odznaczenie nadawane od drugiej połowy XX wieku. Sama idea została stworzona przez redakcje „Kuriera Polskiego”, a inspiracją był wywiad z Wandą Chotomską. Od roku 1968 Order otrzymało ponad 900 osób z różnych zakątków świata, w tym ojciec święty Jan Paweł II, Dalajlama czy piosenkarka Majka Jeżowska. Procedura przyznania orderu jest bardzo osobliwa – jej częścią jest m.in. wypicie soku z cytryny! Pan profesor przez cały czas był uśmiechnięty i po wypiciu kwaśnego napoju uśmiech nie znikał z jego twarzy. Jednak najważniejszym aspektem podczas całych uroczystości jest udział dzieci. To właśnie za czyny na ich rzecz przyznawany jest Order.

Prof. Wojciech Narębski to ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Od samego początku istnienia skawińskiego „Czerwonego Maka” opiekuje się harcerzami pobudzając ich patriotyzm oraz udzielając im merytorycznych rad w dziedzinie historii walk o niepodległość Polski. Patron Niezależnego Związku Harcerstwa „Czerwony Mak”. 11 listopada 2010 roku decyzją Rady Miejskiej otrzymał odznakę „Zasłużonego dla Skawiny”.

Order Uśmiechu przyznany został na wniosek zuchów, harcerek, harcerzy oraz instruktorów Niezależnego Związku Harcerstwa „Czerwony Mak”, a także uczniów, z którymi miał okazję się spotkać. Prof. Narębski to człowiek niesamowicie pogodny, uśmiechnięty, zawsze gotowy, by wesprzeć dobrym słowem. Posiada w sobie ogromne pokłady wrażliwości oraz szczere serce, dzięki czemu zjednał sobie sympatię zarówno najmłodszych jak i najstarszych.

Order Uśmiechu wręczył prof. Narębskiemu Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu – dr Marek Michalak. Pojawili się także pozostali członkowie Kapituły: Pan Marian Kulig, Pani Magdalena Bogdańska – Maciak, Pani Greta Lemanaite – Departi z Litwy oraz Pan Leszek Wieciech. Aby uświetnić to wydarzenie, na miejscu pojawił się również Zastępca Burmistrza Skawiny Witold Grabiec.

Źródło: BB / NZH „Czerwony Mak”