niedziela, 14 kwietnia 2024 Imieniny: Berenika, Walerian

Orszak po raz szósty w Skawinie

W Dzień Objawienia Pańskiego 6 stycznia 2019 roku już po raz szósty ulicami Skawiny przeszedł Orszak Trzech Króli, by wspólnie kolędować i oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi.

Organizatorami tego wydarzenia we współpracy z Fundacją Orszak Trzech Króli byli: Zespół Katolickich Szkół im. Jana Pawła II w Skawinie oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Współorganizatorami zaś: Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa nr 6, Przedszkole Samorządowe nr 2 i Przedszkole Samorządowe nr 5 w Skawinie. Patronat objęli: Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski, p. Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Norbert Rzepisko, ks. Prałat Edward Ćmiel i ks. Prałat Bogdan Kordula.

Tegoroczne hasło orszaku „Odnowi oblicze ziemi”, nawiązujące do 40–lecia wyboru Karola Wojtyły na papieża, miało zachęcić nas do głębokiej refleksji nad słowami św. Jana Pawła II wypowiedzianymi 2 czerwca 1979 roku na Placu Zwycięstwa. Miało zmotywować do zbiorowego wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, budowania dobra w naszej Ojczyźnie i do osobistej pracy nad przemianą naszych serc.

Tego dnia na skawińskim Rynku wśród zebranych rodzin panowała atmosfera radosnego oczekiwania. W końcu na dużej scenie pojawiła się Święta Rodzina – w te postaci wcielili się państwo Marta i Mateusz Jaskierny wraz z synkiem Leonem, zaś ich starszy syn Jan był pastuszkiem. Równocześnie inni mieszkańcy Skawiny wyruszyli w kolorowych orszakach z trzech punktów miasta, by spotkać się wspólnie na Rynku. Uczestnicy orszaków przebrani byli za anioły, pasterzy, dwórki i rycerzy, a głowy pozostałych zdobiły korony. Każdy orszak, prowadzony przez króla, symbolizował jeden z kontynentów: Europę, Azję i Afrykę – w tym roku w role Mędrców wcielili się panowie: Piotr Tynor, Łukasz Bednarek, Daniel Kot. Nowością i miłą niespodzianką dla najmłodszych dzieci były orszakowe zwierzaki (w orszaku: zielonym – słoń Mambo, czerwonym – koń Kasztanek i niebieskim – wielbłąd Bambus).

Przy dźwiękach kolędy „Mędrcy świata” wszyscy na czele z królami, oddali hołd Świętej Rodzinie i odśpiewali pastorałkę orszakową. Po wysłuchaniu fragmentu z Ewangelii, do zebranych na Rynku mieszkańców Skawiny słowo skierowali p. Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Norbert Rzepisko i Proboszcz Parafii pw. Miłosierdzia Bożego ks. Prałat Bogdan Kordula.

Następnie rozpoczęło się wspólne kolędowanie poprowadzone przez scholę Zespołu Katolickich Szkół. W trakcie orszaku wolontariusze kwestowali na rzecz dofinansowania wypoczynku dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. Uwieńczeniem uroczystości była wspólna Msza Św. w kościele parafialnym Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, na którą poprowadziła wszystkich uczestników orszaku Święta Rodzina.

W skawińskim Orszaku Trzech Króli na szczególną uwagę zasługują: jego religijny charakter, liczny udział rodzin z dziećmi oraz klimat współdziałania i radosnego wysiłku wielu ludzi dobrej woli, zaangażowanych we wspólne przedsięwzięcie dla Bożej Chwały, dzięki czemu zyskał on niepowtarzalną oprawę.

MG, fot. Małgorzata Kęs