niedziela, 28 listopada 2021 Imieniny: Lesław, Zdzisław

Orszak przeszedł ulicami miasta

Orszak Trzech Króli to największe jasełka na świecie. Tegoroczne hasło: „Bóg jest dla wszystkich” przypomina nam, że Bóg przyszedł, aby odkupić każdego człowieka i czeka na wszystkich, niezależnie od wieku, poglądów, wykształcenia, czy stanu posiadania. Zawsze jest czas, aby Boga odnaleźć, a pokłon – zwieńczenie Orszaku, pokazuje różnorodność ludzi wędrujących do Niego.

Tegoroczny Orszak jest jednym z największych wydarzeń w roku świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 6 stycznia 2018 roku Orszak Trzech Króli odbył się w 644 miejscowościach w Polsce i 16 poza jej granicami. W uroczystość Objawienia Pańskiego Orszak Trzech Króli przeszedł już po raz dziesiąty w Polsce, a piąty – ulicami Skawiny. Zgodnie z tradycją trzy orszaki, czerwony – symbolizujący Europę, zielony – Azję i niebieski – Afrykę, wyruszyły z okolic trzech skawińskich szkół podstawowych, aby wspólnie na Rynku oddać Nowonarodzonemu Dzieciątku cześć. Trzej Królowie (p. Dariusz Janek, p. Arkadiusz Wrzoszczyk oraz p. Jakub Grzywa) pokłonili się Jezusowi i złożyli Mu swe dary. W rolę Świętej Rodziny w tym roku wcielili się państwo Justyna i Stanisław Waliccy ze swym synkiem Szymonem. Po odczytanej przez ks. Bogdana Sarniaka Ewangelii, wszyscy uczestnicy odśpiewali orszakową pastorałkę „Niech spadnie nam korona z głowy”. Do zebranych przemówił również Burmistrz Miasta i Gminy Skawina p. Paweł Kolasa, a ks. Kanonik Włodzimierz Łukowicz odmówił modlitwę Anioł Pański. Schola ZKS pod opieką diakona Marcina Filara wykonywała tradycyjne polskie kolędy, w śpiew których włączyli się wszyscy obecni na skawińskim Rynku, a Aleksandra Żmuda solo wykonała pieśń „Pospieszcie o wierni”.

W trakcie orszaku odbyła się kwesta pod hasłem „Mędrcy dla Wschodu” na rzecz ochronki chrześcijańskiego wychowania dla dzieci przedszkolnych we Lwowie. Na zakończenie uroczystości, wszyscy jej uczestnicy udali się do kościoła pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, aby wspólnie uczestniczyć we Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Prałat E. Ćmiel.

Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Zespół Katolickich Szkół im. Jana Pawła II w Skawinie, parafia pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie, parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Skawinie, Urząd Miasta i Gminy Skawina, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie we współpracy z Fundacją Orszak Trzech Króli. Patronat nad wydarzeniem objęli: Metropolita Krakowski ks. Arcybiskup M. Jędraszewski, Burmistrz Miasta i Gminy Skawina P. Kolasa, ks. Prałat E. Ćmiel i ks. Kanonik W. Łukowicz.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie i uczestniczyli w orszaku, a szczególnie współpracującym szkołom.

Organizatorzy składają podziękowania funkcjonariuszom Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i Harcerskiej Służbie Medycznej NZH Czerwony Mak za pomoc w organizacji Orszaku i czuwanie nad bezpieczeństwem wszystkich obecnych.

inf. prasowa, fot. Jarosław Karasiński