poniedziałek, 25 stycznia 2021 Imieniny: Paweł, Miłosz

Ośmiorniczki dla wcześniaków

„Razemkowo” – koło robótek ręcznych przy Towarzystwie Przyjaciół Skawiny wzięło udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Ośmiorniczki dla wcześniaków”. Akcja przywędrowała do nas z Danii i skierowana jest do wcześniaków, które leżą w inkubatorach.

Maluchy po urodzeniu mają potrzebę chwytania, a zaciskając piąstki na cewnikach bądź przewodach, które są w inkubatorze, mogą zrobić sobie krzywdę. Macki szydełkowej ośmiorniczki przypominają pępowinę, więc maluszki chwytają je i czują się bezpiecznie – jak w brzuchu mamy. Zanim matka poda dziecku maskotkę, pierze ją w domu i śpi z nią trzy noce, aby przeniknęła jej zapachem.

Ośmiorniczki muszą być wykonane według określonego schematu, ze specjalnej bawełny i wypełnione antyalergicznym wkładem. Można je prać w temperaturze 60°C. Jedną ośmiorniczkę wykonuje się na szydełku ponad trzy godziny. Ośmiorniczki z Razemkowa powędrowały za pośrednictwem koordynator Anety Augustyn do krakowskich szpitali, a tam do maleńkich wcześniaków – mówi Agata Lasek.

W akcji wzięły udział: Zofia Badura, Jadwiga Cholewa, Krystyna Galacińska, Zofia Kapera, Agata Lasek, Danuta Lasek, Katarzyna Polek, Danuta Racułt, Beata Włoch, Zofia Zwierz, Ewa Żurek.

Źródło: „Razemkowo”