czwartek, 22 lutego 2024 Imieniny: Marta, Malgorzata

OSP Krzęcin ma nowy samochód

W ubiegły piątek strażacy z OSP Krzęcin przywitali wraz z mieszkańcami nowy, średni pojazd ratowniczo-gaśniczy. Były przemówienia, fajerwerki, muzyka i poczęstunek dla przybyłych gości. 

Dla każdej jednostki pożarniczej, powitanie nowego wozu strażackiego jest rytuałem, niemal podobnym do przywitania nowego członka załogi. W tym przypadku bardzo młodego. Prezentację nowego wozu strażackiego rozpoczęto od przejazdu ulicami Krzęcina, w kolumnie ponad 24 wozów strażackich.

Na uroczystości powitania pojazdów przez mieszkańców, nie zabrakło zaprzyjaźnionych jednostek OSP z terenu gminy Skawina oraz OSP Przytkowice, OSP Sosnowice, OSP Paszkówka, OSP Rusocice, ale także władz samorządowych.

Środki na zakup nowego wozu strażackiego pozyskano m.in z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Województwa Małopolskiego, Miasta i Gminy Skawina oraz Powiatu Krakowskiego.    

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy marki MAN ma napęd na cztery koła o mocy 290 KM. Zbiornik na wodę o pojemności 4 tys. litrów, autopompę o wydajności 1600 litrów/minutę oraz zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 400 litrów.

Wóz miał już swój pierwszą akcje tuż po przywitaniu. Akcja polegała na usunięciu substancji ropopochodnej ze stacji paliw w pobliskiej Zelczynie. 

Źródło: UMiG