niedziela, 16 marca 2025 Imieniny: Izabela, Oktawia

Paweł Kowal: Jestem z mieszkańcami Skawiny

Jeśli mieszkańcy Skawiny i okolic mówią , że powietrze którym oddychają jest zanieczyszczone i śmierdzi a w tym samym czasie służby podległe wojewodzie twierdzą co innego, to ja wierze mieszkańcom Skawiny, bo wiem, że nie ma obecnie mechanizmu skutecznej weryfikacji stanu zanieczyszczeń emitowanych przez zakłady.

Skawińska. pl: Był Pan na proteście mieszkańców Skawiny przeciwko firmę Valeo, która produkuje części samochodowe a przez mieszkańców jest obwiniania o zanieczyszczenie powietrze w całej Skawinie?

Paweł Kowal: Nie byłem

Skawińska.pl: Spodziewaliśmy się odpowiedzi twierdzącej. Politycy lubia się pokazac na protestach?

P.K: Można chodzić po protestach i nic realnie nie zrobić. Do pewnego momentu nie zdawałem sobie sprawy że skali problemu, właściwie to raport ws zachorowalnośći na raka zwrócił moja uwagę, bo od dawna zajmuje się problematyką onkologii . Pojechałem też do Skawiny przekonać się jak to wygląda na miejscu, porozmawiałem ze znajomymi, którzy znają problem, porównałem dane itd.

Skawińska.pl: Niech zgadniemy. To było po wywiadzie w stacji RMF?

P.K. Też miało to znaczenie, nikt nie lubi być zaskoczony na antenie. Ale też takie sytuacje bardziej motywują.

Skawińska.pl:I jakie wrażenia?

P.K: Koszmarne. Smród aż zatykał. WIOS ( Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przyp. red.) chyba jeździ na pomiary do innego miasta. W Skawinie wieczorami powietrze śmierdzi. W ciągu dnia jest lepiej ale to dalej fatalne powietrze. Czuć smród plastiku. Ostatecznie kampanię konczyłem dzisiaj rano właśnie w Skawinie, chciałem pokazać, że bardzo zależy mi na sprawie.

Skawińska.pl: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zbadał fetor chemiczny, na który od lat skarżą się mieszkańcy miasta. Wykryto związki niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców. Zobowiązano zakłady do wykonania przeglądu ekologicznego instalacji, dla których wydano wcześniej uregulowania formalno-prawne. To wystarczy?

P.K: Nie. Wszystko odbywa się za wolno. Uciążliwie zakłady miały przeprowadzić hermetyzacje swoich procesów technologicznych. Czy to zrobiły? Z doniesień prasowych wynika że nie – gdzie w takim razie są służby wojewody? Dlaczego podlegli mu urzędnicy nie nakładają kar na zakłady, które zobowiązane są do przeprowadzenia modernizacji swoich linii technologicznych tak aby nie były uciążliwe dla mieszkańców. Wojewoda i jego służby nie działają tak jak powinny.

Skawińska.pl: Jak to zmienić?

P.K: Władza lokalna musi mieć większy wpływ nad kontrolą emisji zanieczyszczeń na terenie i w granicach swojej władzy i kompetencji administracyjnych.

Skawińska.pl: Ładnie brzmi. Ale czy jest realne?

P.K.: Realne. W nowej kadencji Sejmu złożymy projekt ustawy dotyczącej przykazania większych kompetencji do walki z trucicielami samorządom – gminnym i powiatowym.Damy narzędzie lokalnym władzom i mieszkańcom do walki z trucicielami.

Skawińska.pl: Dziękuje za rozmowę.