czwartek, 21 października 2021 Imieniny: Urszula, Hilaria

Piast klubem partnerskim Wisły!

We czwartek, 27 kwietnia, trójka zawodników MTS Piast Skawina z rocznika 2005 wzięła udział w konsultacji kadry Podokręgu Kraków, a działacze sfinalizowali zapowiadaną już wcześniej umowę o współpracy z Wisłą Kraków. To świetne wieści dla skawińskiego klubu!

– Pomysł na współpracę z większym klubem kiełkował w nas już od dawna. Pierwotnie zakładaliśmy, że jako szkółka piłkarska powinniśmy współpracować raczej z klubem na szczeblu lokalnym, dostarczać zawodników. Ale takiego klubu, o pewnej, stabilnej pozycji i znanej marce, zwyczajnie nie ma. Tymczasem od długiego czasu nasi młodzi adepci futbolu przyzwyczajają nas do tego, że są jednymi z lepszych w regionie, dlatego uznaliśmy, że jeśli mamy z kimś nawiązać współpracę, to w grę wchodzić może tylko naprawdę poważna firma, a w Polsce południowej taką jest właśnie Wisła Kraków – opowiada o genezie tej współpracy Łukasz Krupa, prezes MTS Piast Skawina.

Zaczęło się od spotkania z panią Marzeną Sarapatą, prezes Wisły, z którą szybko działacze skawińskiego klubu znaleźli nić porozumienia, co zaowocowało rozpoczęciem negocjacji, podczas których ustalano już szczegóły umowy. Wśród jej głównych założeń jest m.in. współpraca merytoryczna i wymiana doświadczeń między klubami, w tym udział szkoleniowców i zawodników „Białej Gwiazdy” w zajęciach prowadzonych przez Piasta, mecze sparingowe między klubami, czy możliwość odbycia stażów trenerskich w Wiśle. Istotnym elementem umowy jest to, że najzdolniejsi zawodnicy szkółki piłkarskiej ze Skawiny będą stale monitorowani pod kątem możliwości gry w drużynach młodzieżowych i seniorskich Wisły Kraków. Szczegóły umowy obejmują też szereg bonusów, których beneficjentem może być Piast w bliższej i dalszej przyszłości, od najdrobniejszych, typu preferencyjne warunki udziału w meczach Wisły Kraków, po bardzo istotne, związane z ewentualnymi transferami i promocją najlepszych młodych piłkarzy.

Piast w ciągu sześciu lat swojej działalności stał się czołowym klubem w skali regionu, a jego zawodnicy regularnie osiągają wyniki potwierdzające tę tezę. Wystarczy wymienić dwukrotny triumf orlików w Halowych Mistrzostwach Krakowa (2016, 2017, a wcześniej – w 2014 roku – brązowy medal w kategorii żaków), dwukrotne zwycięstwo w MiniMistrzostwach Deichmanna (2014, 2016), 2 miejsce w ogólnopolskim finale „Szkółek Piłkarskich Nivea” czy kilkadziesiąt turniejowych zwycięstw w latach 2013-2017. Gdy do tego dodać jeszcze liczniejsze sukcesy drużyn dziewczęcych oraz liczne powołania do kadr wojewódzkich przesyłane wyróżniającym się zawodnikom Piasta, mamy wizytówkę bardzo mocnej sportowo (ale też organizacyjnie) szkółki piłkarskiej. Nic dziwnego, że rokrocznie w klubie pojawiają się kolejne młode piłkarskie talenty, które pod okiem szkoleniowców Piasta chcą się rozwijać, by za kilka lat wygrać turniej Deichmanna albo Tymbarku, a potem zagrać w wielkim klubie, jak Wisła Kraków, a może nawet jeszcze większym.

– Naszym celem w rozmowach z Wisłą Kraków i jej akademią było to, by nasi najlepsi zawodnicy widzieli perspektywę rozwoju nie tylko w naszym klubie, który w pewnym momencie może się okazać „zbyt mały”, by realizować ich sportowe marzenia i aspiracje – tłumaczy dyrektor sportowy MTS Piast Skawina, Marcin Kuflowski. – Jednocześnie chcieliśmy zapewnić sobie taką pozycję, że to po stronie naszego klubu będzie zapadać decyzja, czy już zawodnik jest gotów, by wypłynąć na głębsze wody, by był przygotowany do tego zarówno pod względem sportowym, jak i mentalnym. Wisła będzie mieć możliwość stałego monitoringu rozwoju naszych piłkarzy, dzięki czemu obie strony będą mieć pewność, że w sposób optymalny pokierujemy karierami wyróżniających się piłkarzy.

Działacze Piasta podkreślają, że umowa z Wisłą to duży krok do przodu i prestiż dla młodego klubu, który z jednej strony mocno aspiruje do tego, by być kopalnią futbolowych diamentów, ale też zdaje sobie sprawę ze swoich możliwości organizacyjnych, które w przypadku trafienia na prawdziwą „perełkę” mogą okazać się niewystarczające. Wisła ma być w takich przypadkach kolejnym przystankiem na drodze piłkarskiego rozwoju wychowanków Piasta. – Chcemy, by dzieci, które przychodzą do Piasta na trening, ale i ich rodzice wiedzieli, że jesteśmy w stanie przygotować tu młodych adeptów futbolu do tego, by mogły realnie marzyć o sportowej karierze, monitorując ich postępy, a jednocześnie otworzyć przed nimi furtkę na wyższy szczebel, jakim w starszych kategoriach wiekowych niewątpliwie jest Wisła Kraków. Nasz partner, Wisła Kraków, zapoznając się z naszymi dotychczasowymi osiągnięciami, zaufał nam, że jesteśmy w stanie dobrze wykonać tę robotę! – podkreśla Łukasz Krupa.