
Pięć pętli indukcyjnych w mieście
Urząd Miasta i Gminy w Skawinie wychodzi naprzeciwko potrzebom osób słabosłyszących. W najczęściej wybieranych przez mieszkańców miejscach pojawiły się stacjonarne pętle indukcyjne, które ułatwią swobodną rozmowę między pracownikiem urzędu, a osobą z dysfunkcją słuchu.
Co to jest pętla indukcyjna?
To system wspomagania słyszenia, który do przekazywania dźwięku do aparatu lub implantu słuchowego wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Osoby, które pojawią się w zasięgu pętli indukcyjnej i korzystają z aparatu słuchowego usłyszą czysty sygnał dźwiękowy pochodzący z mikrofonu zlokalizowanego przy biurku pracownika urzędu.
Wielką zaletą pętli indukcyjnych jest to, że dają osobom słabosłyszącym poczucie anonimowości – nie stygmatyzują ich oraz zapewniają dyskrecję. Mieszkaniec patrzący z boku na rozmowę między pracownikiem urzędu, a osobą słabosłyszącą nie zauważy działania pętli indukcyjnej, ponieważ główne urządzenie jest cały czas schowane, a mikrofon wizualnie przypomina myszkę do komputera. Wszystko odbywa się bez czasochłonnego podłączania kabli, ustawiania częstotliwości itd. Pętla jest cały czas aktywna, a sygnał dociera do aparatu słuchowego za pomocą fal elektromagnetycznych.
Gdzie znajdują się pętle indukcyjne?
Miejsca te łatwo rozpoznać dzięki charakterystycznej niebieskiej naklejce z wizerunkiem ucha. Pętle znajdują się w następujących lokalizacjach:
- Dziennik Podawczy
- Sekretariat Burmistrza
- Urząd Stanu Cywilnego
- Centrum Wspierania Rodziny
- Straż Miejska
Źródło: UMiG