czwartek, 24 czerwca 2021 Imieniny: Jan, Danuta

Pierwsze takie mistrzostwa

Stowarzyszenie Sportowe SKIMKA zorganizowało w ostatni weekend września na ul. Hałacińskiego Otwarte Mistrzostwa Małopolski – Puchar Polski. A dzień później, w niedzielę, odbyły się, po raz pierwszy w naszym mieście, Mistrzostwa Polski w Inline Alpine. Honorowy patronat nad zawodami objął burmistrz Norbert Rzepisko.

Po licznych sportowych sukcesach, jakie odnieśli zawodnicy ze Skawiny, Polski Związek Sportów Wrotkarskich przyznał prawo do organizowania zawodów tak wysokiej rangi. Impreza zorganizowana została przede wszystkim z myślą o zawodnikach Inline Alpine z Polski i tych z zagranicy w celu zintegrowania środowiska wrotkarskiego oraz wyłonienia mistrzów Polski oraz mistrzów województwa małopolskiego. Zawody były zaliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Polski.

Zawodnicy startowali ze specjalnie zbudowanej rampy, mieli do przejechania po drodze asfaltowej o średnim nachyleniu 6 proc. slalom składający się z 32 tyczek z elektronicznym pomiarem czasu. Startowano w grupach wiekowych z podziałem na kobiety i mężczyzn. Przed rozpoczęciem rywalizacji organizatorzy zwrócili uwagę, jak olbrzymią rolę w wychowaniu dzieci i młodzieży odgrywa sport i rywalizacja, poprosili o zachowanie bezpieczeństwa w czasie zawodów.

W tegorocznych zawodach uczestniczyło 53 zawodników na czele z aktualnymi mistrzami Polski, mistrzami Europy i reprezentacji Polski. W zawodach wzięli udział także zawodnicy z Ukrainy i Czech z klubu LK Jirkov. Gorączka startu i świetna pogoda sprzyjały sportowej atmosferze i rywalizacji. Nie obyło się bez efektownych upadków, z których zawodnicy wyszli bez szwanku, ponieważ byli ubrani w specjalne stroje i ochraniacze. Na zawody stawili się również rodzice dzieci i sympatycy Inline Alpine, którzy gorąco kibicowali zawodnikom na mecie.

Po zakończeniu zawodów odbyła się ceremonia wręczenia pamiątkowych statuetek, medali, dyplomów zwycięzcom oraz pamiątkowych koszulek i nagród wszystkim zawodnikom. Był to ostatni weekend tegorocznego sezonu dla zawodników Inline Alpine. W naszym mieści podsumowano także klasyfikacje Pucharu Polski – 2019 oraz zawody AZS Inline CUP. Honorowy patronat nad zawodami objął burmistrz Norbert Rzepisko.

Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom i sponsorom zawodów, którzy pomogli w organizacji zawodów oraz Gminie Skawina, która udostępniła drogę do przeprowadzenia zawodów. Zawody były współfinansowane ze środków Gminy.

Organizatorzy zapewnili wszystkich zawodników, że zawody o mistrzostwo Małopolski w przyszłym roku także się odbędą. Delegat techniczny z Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich, który nadzorował zawody, potwierdził wzorowe przeprowadzenie imprezy i potwierdził prawo do ubiegania się w przyszły sezonie do przeprowadzenia przez Skimkę zawodów tak dużej rangi.

Zdjęcia z zawodów i rezultaty w poszczególnych grupach na stronie www.pzsw.org i na facebooku.

Zadanie współfinansowane ze środków budżetu Gminy Skawina.

Janusz Nowak, źródło: SWSiR Skimka