sobota, 23 września 2023 Imieniny: Bogusław, Tekla

Piosenka pod niebem Paryża

Bardzo deszczowy poniedziałek nie odstraszył miłośników piosenki francuskiej, którzy przybyli do Pałacyku „Sokół” na recital Izabeli Staruch przy akompaniamencie Marka Iwaszkiewicza.

Bardzo liryczny koncert wpisał się w jesienne klimaty nie tylko za sprawą oryginalnej scenografii, ale i znakomitych aranżacji pianisty Marka Iwaszkiewicza, studenta Akademii Muzycznej w Krakowie rodem ze Lwowa.

Izabela Staruch, która po kilkuletnim pobycie w Francji osiadła w Krakowie, wykonała najbardziej znane przeboje piosenki francuskiej, głównie z repertuaru Edith Piaf. Nie mogło zabraknąć „Sous le ciel de Paris”, „Mon manege a moi”, „No, je ne regrette rien”, „Mon Dieu”. Niespodzianką były utwory z repertuaru boskiej Dalidy – wykonywane po włosku: „ O sole mio” i „Parla piu piano” (temat z „Ojca Chrzestnego”).

W znakomitej interpretacji Marka Iwaszkiewicza w wersji fortepianowej usłyszeliśmy „La Boheme” z repertuaru Charles’a Aznavoura i „Aimer” z musicalu „Romeo i Julia”.

Jest coś w piosence francuskiej, że kochamy ją i rozumiemy instynktownie, nawet nie znając języka, w którym jest wykonywana. Wrażliwości i miłości do muzyki nie ogranicza geografia i sztuczne bariery. Dzisiejszy wieczór był tego dowodem.

Dziękujemy Państwu za obecność i zapraszamy za miesiąc.

Joanna Kurpiel, źródło: CKiS, fot. Jarosław Karasiński