sobota, 15 czerwca 2024 Imieniny: Wit, Jolanta

Pochód na 100-lecie niepodległości Polski

Tegoroczny dzień 11 listopada nabiera wyjątkowego charakteru, z racji przypadającego w tym dniu Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. „11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie po 123 latach niewoli narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” – czytamy w uchwale Sejmu. Z tej okazji zapraszamy Państwa do uczestnictwa w radosnym pochodzie niepodległościowym, który przemaszeruje przez centrum Skawiny, by wspólnie świętować i zaśpiewać Ojczyźnie.

Uroczystości rozpoczniemy o godzinie 12.30 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

Orkiestra Dęta Sygnał z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, pod batutą Bartosza Gacia, zadba o oprawę muzyczną, nadając nabożeństwu podniosłego charakteru.

Po Mszy Świętej, tradycyjnie spod kościoła wyruszy patriotyczny pochód, któremu przewodzić będzie Pan Edward Nowak, Komendant Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Skawinie. Marszowym krokiem nakreślonym dźwiękami Orkiestry Dętej „Sygnał”, zaopatrzeni w biało-czerwone rozetki, balony i wirujące na wietrze białoczerwone wiatraczki, przejdziemy ulicami Sobieskiego, Krakowską, wzdłuż północnej pierzei by dotrzeć na Skawiński Rynek.

W oficjalnej części uroczystości: odśpiewamy Hymn Polski „Mazurka Dąbrowskiego”; usłyszymy Hymn Skawiny „Naszych ojców miecz masz w herbie” w wykonaniu solistek warsztatów wokalnych CKiS,; słowo ze sceny włodarzy miasta. Symbolicznym wypuszczeniem w niebo białych i czerwonych balonów, zamkniemy część oficjalną.

W programie usłyszymy wiele patriotycznych utworów z różnych okresów naszej historii. Uczniowie Szkoły Muzycznej I Stopnia w Skawinie zaśpiewają pod kierunkiem Pana Wiesława Nowaka. W ich wykonaniu usłyszymy m.in. „Polskie kwiaty”, „Marsz Sokołów” i „Czerwone Maki”. W dalszej części programu ruszymy w muzyczną podróż zatytułowaną „Jest takie miejsce u zbiegu dróg…” z solistkami Warsztatów Wokalnych CKiS pod kierunkiem Katarzyny Szybisty. Usłyszymy między innymi „Dziewczynę z granatem”, czy „Orszaki Dworaki”.

Na zakończenie uroczystości 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości – wysłuchamy koncertu „Domowy Śpiewnik Patriotyczny”
w pięknej aranżacji muzycznej głównie w wielogłosie a’cappella z towarzyszeniem kontrabasu, który wykona dla nas zespół YANABANDA, który także zaprosi obecnych do wspólnego śpiewania.

Uroczystościom będzie towarzyszyć wystawa plenerowa pod hasłem „11 listopada – Skawina pamięta” – której fotograficzne kadry przywołują obrazy obchodów Święta Niepodległości w Skawinie sprzed kilku lat. Wystawę można będzie oglądać do końca listopada.

Swą radość z 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości będzie można uzewnętrznić w fotobudce, w której pod hasłem „W narodowym mi do twarzy” można będzie sobie zrobić kilka fotek z biało-czerwonymi narodowymi atrybutami.

Niewątpliwym atrakcyjnym, nie tylko dla najmłodszych odbiorców dopełnieniem naszych obchodów będą gry i zabawy, harcerskie pląsy i wspólne śpiewanie z harcerzami z 2. Szczepu Memoria ZHP z Krzęcina. Będą obecni przez cały czas trwania uroczystości zachęcając do czynnego udziału w ich propozycjach. Dopełnieniem „mundurowej” obecności będzie „Rekonstrukcja umundurowania, uzbrojenia, pojazdów i obrazów 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Bryg. Stanisława Sosabowskiego”.

Wojskowa grochówka z polowej kuchni będzie smacznym akcentem dla wszystkich obecnych, którzy zechcą ten wyjątkowy czas radości spędzić z nami.

Marta Tyrpa, źródło: CKiS