niedziela, 25 lipca 2021 Imieniny: Walentyna, Krzysztof

Podatek może pójść w górę

Jeśli Rada Miasta przyjmie uchwałę, kwota podniesie się o 10 procent.

Urząd Miasta i Gminy w swoim komunikacie przekonuje, że w gminie Skawina, mimo pandemii, panuje dobra sytuacja na rynku pracy. 

„Bez pracy pozostaje niecałe 1100 osób, co w przeliczeniu na 42 tys. mieszkańców daje stopę bezrobocia na poziomie 2,6 proc. W naszej Gminie jest ponad 1900 miejsc pracy. Dla porównania w całym kraju stopa bezrobocia wynosi 6,1 proc., w Małopolsce 5,2 proc., a w Powiecie Krakowskim 5,1 proc. – czytamy w komunikacie.

Urzędnicy podkreślają, że ponad 20 proc. budżetu na 2021 rok zostanie przeznaczona na inwestycje. Przekonują, że decydują się na takie, których źródłem finansowania nie jest wyłącznie budżet gminy.

„Podatku od nieruchomości nie podnoszono od 2013 roku. Nowe stawki spowodują wzrost opłat od kilku do kilkudziesięciu złotych rocznie. W przypadku podatku od budynków mieszkalnych opłata będzie wyższa o 7 groszy za metr kwadratowy. Na przykład stawka podatku od nieruchomości za mieszkanie 50m2 w bloku wzrośnie o 3,50 zł rocznie, czyli 0,29 zł miesięcznie. Osoby posiadające dom i działkę o łącznej powierzchni 600 m2 zapłacą 42 zł więcej rocznie, czyli 3,50 zł miesięcznie” – czytamy w komunikacie UMiG.

Drugie czytanie uchwały zaplanowano na 9 grudnia. W UMiG zaznaczają, że alternatywą dla podwyżki są radykalne cięcia w wydatkach, a mniejsze wpływy do budżetu oznaczają rezygnację z dofinansowań.

„10-procentowa podwyżka oznacza zasilenie budżetu Gminy o 2,5 mln zł. Te pieniądze zostaną przeznaczone na kolejne potrzebne inwestycje oraz dalsze poprawianie jakości życia w naszej Gminie” – można przeczytać na stronie UMiG. 

Całość informacji i pełna treść uchwały TUTAJ

Źródło: UMiG