niedziela, 14 kwietnia 2024 Imieniny: Berenika, Walerian

Podkarpacie zawitało w Skawinie

To był koncert, na który długo czekaliśmy, bo całe 3 lata – od momentu pierwszego spotkania z muzykami, przez zablokowanie pandemią, wreszcie Paweł Iwan i przyjaciele dotarli do Skawiny.

Zabrali nas w podróż – ekskursyję – cudowną nie tylko z nazwy, w muzyczne tradycje Podkarpacia: mieszaninę kultur, języków i narodów. Jako, że to styczeń – czas zarówno kolędowania, jak i karnawału – weszliśmy w świat tradycyjnej muzyki polsko-ukraińskiej, tworzonej ku chwale Nowonarodzonego, ale wpisanej w codzienne życie małych wiosek: Pikulic, Witoszyniec, Nehrybki czy Grochowców.

„Boziu pobłogosław Przemyśl i Jarosław, za Przemyślem Pikulice – moje kochanice?.

Koncert Kapeli Ozimkowicza był jedyną w swoim rodzaju okazją do doświadczenia szerokiego projektu muzycznego pod nazwą „Ekskursyja cudowna w kolędy Podkarpacia” – który realizuje na videoblogu Paweł Iwan i Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu. Mogliśmy wspólnie zaśpiewać i zatańczyć, tworząc rzeczywistą więź z Artystami.

Kapela powstała 3 stycznia 2020 roku, kiedy to duet Paweł Iwan i Konrad Ozimek zagrał na potańcówce w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej. Nazwa zespołu wzięła się od Jana Ozimkowicza – siedemnastowiecznego jarosławskiego złotnika i tłumacza języka perskiego. Członkowie kapeli pochodzą z Przemyśla (Konrad Ozimek – skrzypce) i Jarosławia (Paweł Iwan – cymbały, śpiew i Anna Iwan – basy, śpiew), skupiają się na muzyce, śpiewie, tańcu z ich rodzinnych stron, przede wszystkim od Władysława Piroga i Wojciecha Pilcha ze Słonnego. Należą również do innych kapel grających do tańca – Pokrzyk, KBB, Tadirindum, Hajda Banda, Garnizon Jarosław – z którymi ograli dziesiątki potańcówek i zdobywali nagrody i wyróżnienia m.in. na konkursie Stara i Nowa Tradycja. Organizują również klub festiwalowy z tańcami tradycyjnymi m.in.: w czasie festiwalu Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu, a dawniej też festiwal Galicja Gnojnica.

W Skawinie kapela wystąpiła w składzie:

Paweł Iwan (Jarosław) – śpiew, cymbały

Anna Iwan (Jarosław) – śpiew, basy

Yosyp Sova (Wojtkówka) – baraban, dudy, dzwonki, trombita, telenka

oraz gościnnie Serhyi Ochrymczuk – prawdopodobnie obecnie najlepszy skrzypek tradycyjny na Ukrainie.

Mamy nadzieję, że dla Państwa był to równie niezapomniany i magiczny wieczór, jak dla nas.

Do zobaczenia na kolejnych koncertach.

Fragmenty koncertu na naszym profilu FB

Joanna Kurpiel, zdjęcia i nagrania: Jarosław Karasiński