sobota, 02 grudnia 2023 Imieniny: Balbina, Bibiana

Podziękowanie za organizację ŚDM

7 listopada, trzy miesiące po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży,  gościliśmy w Skawinie delegację ze Słowacji, na czele z Biskupem Tomášem Galisem z Žilina, odpowiedzialnym za katechezę młodych.  Nasi słowaccy Przyjaciele, odwiedzili ponownie Skawinę, by raz jeszcze podziękować i podzielić się z nami efektami swojej pracy.

Podobnie jak dla Skawiny wyzwaniem było przyjęcie 4 tys. pielgrzymów oraz zapewnienie im bezpieczeństwa, tak dla naszych sąsiadów wyzwaniem było przygotowanie programu oraz jego realizacja.

Przypominamy, słowacka telewizja katolicka LUX nadawała katechezy na żywo przez wszystkie dni.  Ogromna scena wybudowana na skawińskich błoniach na czas trwania Światowych Dni Młodzieży, piękne msze plenerowa otwarcia i pożegnalna w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Skawinie – tak różne a jednocześnie tak podobne, budujące ducha wspólnoty, radosne, dające nadzieję i umacniające wiarę.

Wielu mieszkańców Skawiny było w tych dniach z nami, również za Waszą obecność delegacja dziękowała. Za ciepłe przyjęcie, okazane serce i pomocną dłoń jaką młodzi Słowacy otrzymali dziękował nie tylko Biskup Galis ale również Konsul Republiki Słowacji Adrián Kromka, ojciec Ondrej Chrvala koordynator strony słowackiej ŚDM oraz równie ważni członkowie teamu organizatorów czyli: Monika Koláriková – administrator, Kristína Šešerová – koordynator programowy, Pavol Danko – dyrektor programowy, Michal Lipiak – rzecznik prasowy. W spotkaniu udział wzięli burmistrz Paweł Kolasa wraz z zastępcą Norbertem Rzepisko, sekretarz Gminy Skawina Ewa Szczepanik, skarbnik Teresa Wątor, koordynator z ramienia Gminy Skawina Marek Marzec oraz Aleksandra Sikorska koordynator z ramienia kościoła. Nie zabrakło również duchownych ks. prałata Edwarda Ćmiela oraz ks. kanonika Włodzimierza Łukowicza.

Aby magia wspomnień na długo pozostała z nami, Wydawnictwo Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie  opracowało dwujęzyczny folder, będący jednocześnie reportażem, ukazującym dzień po dniu ostatni tydzień lipca 2016 r., czas w którym Skawina stała się ważną częścią Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Aby przeżyć to wydarzenie raz jeszcze serdecznie zapraszamy do zakupu wydawnictwa, którego integralną częścią jest płyta cd, na której znajdują się nie tylko zdjęcia ale również materiały filmowe przygotowane przez Telewizję Skawina.

Źródło: UMiG