środa, 04 października 2023 Imieniny: Rozalia, Edwin

Pokonali focha i pogodę

Piąte, jubileuszowe zawody „Pokonaj Focha”, które odbyły się w niedzielę 17 września na terenie Skawińskiego Obszaru Gospodarczego na długo zostaną w naszej pamięci. A to za sprawą pogody, która usilnie próbowała nam przeszkodzić. Przemoczeni do suchej nitki pokonaliśmy ostatecznie i pogodę, i FOCHA.

Złośliwa aura nie przestraszyła miłośników sportowej rywalizacji, którzy przybyli na imprezę niemal z całej Polski. Łącznie we wszystkich kategoriach wystartowało prawie 750 uczestników. Każdy z nich otrzymał pamiątkowy medal i dyplom, a przed startem również specjalny pakiet zawierający między innymi okolicznościową koszulkę. Na zwycięzców czekały wspaniałe statuetki i drobne upominki, a dodatkowo troje szczęśliwców wyjechało z imprezy z nowymi rowerami górskimi, które można było wylosować spośród innych nagród.

Pierwsze na linii startu stanęły dzieci. Blisko 300 małych sportowców walczyło od godziny 10.00 na trasach wyścigów biegowych, rolkowych i rowerowych. Całe szczęście rano, tuż przed startami najmłodszych, ciemne chmury ustąpiły na chwilę. Dzięki temu dzieciaki mogły spokojnie powalczyć o jak najlepsze wyniki i skorzystać z atrakcji, które dla nich przygotowaliśmy.

Później zawodnicy stratowali już w strugach deszczu, ale mimo to zabawa była świetna. Przed głównymi wyścigami profesjonalną rozgrzewkę poprowadziły trenerki fitness: Martyna Kapica i Monika Łękawska. Podskoki w kałużach okazały się dobrą rozrywką i zachęciły do ćwiczeń nawet tych, którzy nie brali udziału w rywalizacji. Gdy wszystkie mięśnie były już dostatecznie rozgrzane sportowcy wyruszyli najpierw w trasy wyścigów rolkarskich i rowerowych, a następnie próbowali swoich sił w Biegach Głównych, czyli na 5 i 10 km. Ten ostatni dystans pokonało 102 biegaczy. Pierwszy do mety dotarł Wojciech Oprychał z czasem 00:36:22. Wśród kobiet najszybsza była Katarzyna Przywara, która przekroczyła linię start/meta w 41 minucie.

52 śmiałków zdecydowało się pokonać trójbój – Fochathlon, na który składały się konkurencje: 10 km – wyścig na rolkach, 10 km – wyścig na rowerze, 5 km – bieg. Najlepszym fochathlonistą okazał się Maciej Krynicki, a fochathlonistką – Magdalena Czusz – reprezentantka Polski w narciarstwie biegowym.

Zwycięzcom osobiście gratulowali: Członek Zarządu Powiatu Krakowskiego – Arkadiusz Wrzoszczyk, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Skawina – Norbert Rzepisko oraz Zastępca Dyrektora CKiS – Joanna Kurpiel.

Mimo pogody, która na każdym kroku pokazywała nam „focha”, zabawa była udana, a przygotowane atrakcje cieszyły się powodzeniem. Dzieci miały okazję pobawić się wspólnie z Krainą Zabaw Kolorado, a także usiąść w prawdziwym gokarcie z pobliskiego toru SKW Racing Park. Dorośli mogli natomiast skorzystać z masażu oferowanego przez fizjoterapeutów z Centrum Fizjoterapii i Terapii Manualnej Rehamedical, a także zjeść ciepły posiłek w ogródku gastronomicznym zorganizowanym przez Drinka Bar „Gubałówka”.

Dziękujemy wszystkim za udział i pomoc w organizacji tego wydarzenia. Szczególne podziękowania należą się Pani Bożenie Suder – Dyrektorowi Zespołu Placówek Oświatowych w Kopance. Dzięki Pani Bożenie w tym roku biuro zawodów mieściło się w szkole, co okazało się być niezwykle istotne ze względu na warunki pogodowe.

Do zobaczenia za rok!

Szczegółowe wyniki dostępne pod linkiem: http://sts-timing.pl/wyniki-2/

Listę sponsorów i galerie zdjęć można znaleźć TUTAJ.

Organizatorami imprezy były Centrum Kultury i Sportu oraz KS Optima
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Paweł Kolasa, burmistrz Skawiny
Partnerem był Zespół Placówek Oświatowych w Kopance im. Janusza Korczaka
Projekt zrealizowany przy wsparciu Województwa Małopolskiego, Powiatu Krakowskiego i Gminy Skawina.
Patronat medialny objęły: Radio WAWA, Kropka, Dziennik Polski, TV Skawina oraz Skawina24.com

Anna Zając-Gut, źródło: CKiS, fot. Jarosław Karasiński