sobota, 02 grudnia 2023 Imieniny: Balbina, Bibiana

Ponad 200 mln na lepszą podróż

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zrealizują inwestycje szacowane na ponad 200 mln zł na trasie Kraków Płaszów – Podbory Skawińskie. To kolejna linia, na której pasażerowie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej pojadą krócej, a lepszą obsługę zapewnią wygodniejsze perony. Zwiększy się też dostępność do kolei i poziom bezpieczeństwa.

PLK ogłosiły przetarg na zaprojektowanie i wykonanie robot budowlanych na odcinku Kraków Płaszów – Podbory Skawińskie. To kolejna inwestycja zarządcy infrastruktury w Małopolsce, która tworzy dobre warunki dla sprawnej komunikacji kolejowej w aglomeracji.

Lepsza obsługa podróżnych

Oprócz wymiany torów i urządzeń sterowania ruchem kolejowym, przebudowane zostaną perony. Podróżni w Krakowie Bonarce, Krakowie Sidzinie, Skawinie, Podborach Skawińskich uzyskają komfortową obsługę podróżnych – lepsze oznakowanie, oświetlenie i dostępność dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Wygodniejsze i bezpieczne dojścia umożliwią dwa przejścia podziemne w Skawinie oraz kładka pieszo-rowerowa na stacji Kraków Bonarka.

Bliżej do pociągu, bezpiecznie w podróży

Mieszkańcy Krakowa i Skawiny zyskają łatwiejszy dostęp do pociągów dzięki budowie dwóch nowych przystanków Kraków Opatkowice, w sąsiedztwie ul. Macieja Dębskiego oraz Skawina Jagielnia, w rejonie osiedla TBS przy ul. Pachla. Dogodniejszą lokalizację zyska przystanek Skawina Zachodnia, który zostanie przesunięty o ok. 500 metrów w stronę Skawiny.

Inwestycja PLK obejmie również 30 obiektów inżynieryjnych, w tym wiadukt nad ul. Podmokłą w Krakowie i 5 mostów. Remont przejazdów kolejowo-drogowych ułatwi ruch drogowy i zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym.

Opracowanie dokumentacji projektowej i realizacja robót budowlanych zaplanowana jest w latach 2017 – 2019. Inwestycja na odcinku Kraków Płaszów – Podbory Skawińskie realizowana jest ze środków budżetowych w ramach dużego projektu pn. „Prace na linii kolejowej nr 94 na odcinku Kraków Płaszów – Skawina – Oświęcim”.

inf. prasowa PKP PLK