niedziela, 28 listopada 2021 Imieniny: Lesław, Zdzisław

Ponad tęczę – muzyka bez granic

Muzyczny Poniedziałek w lutym przeniósł nas w świat najpiękniejszej muzyki filmowej i ponadczasowych kompozycji, przepięknie interpretowanych przez pianistę Markiiana Ivashkevycha.

Markiian Ivashkevycz – student Akademii Muzycznej w Krakowie, laureat IX Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. Wrażliwość i talent Markiiana skawińska publiczność mogła poznać podczas koncertów piosenki francuskiej, gdy akompaniował wokalistce Izabeli Staruch. Teraz nadszedł czas, aby pokazał pełnię umiejętności podczas solowego recitalu…

Muzyka bez granic – tak zatytułowaliśmy koncert i nie bez powodu. Muzyka nie zna granic ni kordonów, łączy nas w emocjonalnym pięknie i jest zrozumiała pod każdą szerokością geograficzną.

Czy można pozostać nieporuszonym słuchając tematów miłosnych z filmów „Love story”, „Ojciec Chrzestny” czy „Romeo i Julia”? Czy temat Lary z filmu „Dr Żywago” nie przywołuje wspomnień od Syberii po Bałkany, a tęsknota Dorotki o drugiej stronie tęczy nie przenosi w czas dzieciństwa? Włoską wersję piosenki zatytułowaną „Arcobaleno” nagrał nawet Czesław Niemen.

Czy wreszcie istnieją granice dla utworu, który dzięki ponad 3 tysiącom oficjalnych wykonań jest najczęściej coverowaną piosenką w historii? A niewiele brakowało, by „Yesterday” nie zostało w ogóle wydane… Era swingu połączyła Europę z Ameryką nawet w najokrutniejszym czasie II Wojny Światowej dzięki Orkiestrze Glenna Millera i najbardziej radiowemu z utworów: „Moonlight serenade”. Choć Miller tajemniczo zaginął, jego kompozycje i orkiestra żyją do dziś.

Wreszcie sam Artysta udowodnił bezkresność muzyki łącząc Chopina z Yves Montandem w jednej znakomitej improwizacji. Jeżeli choć na chwilę udało nam się zabrać Państwa do miejsca „gdzie kłopoty rozpływają się jak cytrynowe dropsy, a marzenia naprawdę się ziszczają”, to muzyka spełniła swoje zadanie – uchyliła rąbek nieba…

Dziękujemy.

Joanna Kurpiel, źródło: CKiS, fot. Jarosław Karasiński