czwartek, 21 października 2021 Imieniny: Urszula, Hilaria

Postał nowy wydział. Ma dbać o powietrze

W Skawinie powstał wydział ochrony powietrza. Będzie złożony z czterech osób. Ma w całości skoncentrować się na walce ze smogiem, dbać o dofinansowania, wymianę kotłów itd. 

Kierownikiem wydziału ochrony powietrza został Grzegorz Horwacik. Oprócz dalszych działań dotyczących wymiany pieców, jego zespół zajmie się fetorem w strefie gospodarczej. Horwacik przyznał, że urzędnicy nie mają instrumentów karania przedsiębiorców za zanieczyszczanie powietrza, bo od tego jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Wydział ochrony powietrza będzie niejako „pośrednikiem” między mieszkańcami, przedsiębiorstwami, aktywistami i WIOŚ. Jak zaznacza kierownik, nowy twór będzie stawiać się w formie kontrolera samej instytucji kontrolnej.

– Pomyślimy też o krokach, które pozwolą nam na zbieranie dokumentów, dowodów. Jeśli do WIOŚ coś takiego trafi, to będziemy mieli kopie takiej dokumentacji, które nie znikną – mówi Grzegorz Horwacik.

Wydział ochrony powietrza nie weźmie pod lupę jakości kontrolowania pieców przez straż miejską. W zakończonym niedawno sezonie grzewczym przeprowadzono prawie 700 kontroli, a ukarano zaledwie 5 osób.

– Pomimo tego, że widać gęsty ciemny dym, w piecu znajduje się wyłącznie węgiel. Choć pojawiały się sygnały o kiepskiej jakości tego opału – mówi Horwacik.