sobota, 15 czerwca 2024 Imieniny: Wit, Jolanta

Powiedzieli „tak” zakazowi palenia węglem

Radni powiedzieli „tak” wprowadzeniu całkowitego zakazu palenia węglem od 2030 roku. Zagłosowali za wprowadzeniem lokalnej uchwały smogowej. Trafi ona teraz do Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Skawina to gmina silnie uprzemysłowiona, która od lat walczy z zanieczyszczeniami powietrza. Choć liczba dni z przekroczeniem norm z roku na rok maleje, to jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Oprócz kontroli domowych kotłowni i dofinansowań do wymiany „kopciuchów”, władze gminy chcą pójść krok dalej i wprowadzić całkowity zakaz palenia węglem. Rada Miejska w Skawinie niemal jednogłośnie zagłosowała za przyjęciem lokalnej uchwały antysmogowej. 19 radnych poparło wprowadzenie zakazu, a 1 wstrzymał się od głosu. Projekt przygotował burmistrz Norbert Rzepisko.

– To przełomowa i historyczna decyzja, za którą jestem radnym wdzięczny. Przed nami jeszcze bardzo wiele pracy, bo za dokumentami muszą iść konkretne działania. Pomożemy mieszkańcom wymienić piece węglowe, będziemy kontynuowali przyznawanie wysokich dofinansowań oraz będziemy dołączali do nowych programów pomocowych – zapowiada Rzepisko.

W ramach uchwały antysmogowej dla Skawiny, oprócz całkowitego zakazu palenia węglem od 2030, zostanie także wprowadzony zakaz montażu kotłów węglowych w nowych budynkach od 2022 roku. 

– Lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie może dojść do sytuacji, w której z jednej strony dofinansowujemy wymianę „kopciuchów” i zakazujemy palenia węglem, a z drugiej pozwalamy na montaż nowych pieców węglowych. To byłoby nielogiczne – podkreśla Rzepisko

Zatwierdzona przez skawińskich radnych uchwała antysmogowa zostanie przekazana do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Głosowanie mają poprzedzić konsultacje społeczne przeprowadzone przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Źródło: UMiG