czwartek, 22 lutego 2024 Imieniny: Marta, Malgorzata

Premier z wizytą w Radziszowie

Burmistrz Norbert Rzepisko wręczył premierowi Mateuszowi Morawieckiemu rezolucję dotyczącą zmian w prawie ochrony powietrza. To ustawa „odorowa”, nowy system naliczania kar, możliwość natychmiastowego wstrzymania produkcji i większa kontrola samorządu nad zakładami przemysłowymi.

Nie minął tydzień od czasu, kiedy radni Rady Miejskiej zaapelowali do burmistrza Norberta Rzepisko, by ten podjął działania mające wprowadzić w życie rezolucję dotyczącą zmian w prawie ochrony powietrza. Jej szczegóły znajdziecie tutaj. Burmistrz wręczył dokument premierowi i zaapelował o zainicjowanie zmian na szczeblu rządowym. Norbert Rzepisko zaoferował również pomoc i zapewnił, że chętnie podzieli się doświadczeniami Skawiny w zakresie walki o czyste powietrze.

Mateusz Morawiecki swoją wizytę w naszej gminie rozpoczął od odwiedzenia w Radziszowie rodziny, która stermomodernizowała dom w ramach pilotażowego programu „Laboratorium Skawina”, który został sfinansowany ze środków Fundacji PGNiG. Zakładał on docieplenie budynku, poprzez uszczelnienie dachu, ścian, okien, drzwi i innych miejsc, przez które umyka ciepło. „Laboratorium Skawina” okazało się sukcesem, dlatego na bazie naszych doświadczeń uruchomiono rządowy program STOP SMOG, w ramach którego zostanie docieplonych 300 domów. Gmina otrzymała na ten cel ponad 11 mln zł.

Premier ogłosił także w Dworze Dzieduszyckich w Radziszowie zmiany w programie Czyste Powietrze. Procedury zostaną uproszczone, a czas oczekiwania na ocenę wniosku wyniesie 30 dni, zamiast 90. Najubożsi mieszkańcy otrzymają wyższe dofinansowanie, ma ono wynieść 60% kosztów kwalifikowanych.

Źródło: UMiG