czwartek, 22 lutego 2024 Imieniny: Marta, Malgorzata

Prezydent Słowacji gościł w Skawinie

W środę, 27 lipca, tuż przed uroczystościami powitania papieża Franciszka w Krakowie, przebywających w Skawinie pielgrzymów ze Słowacji odwiedził na „Skawińskich Błoniach” Prezydent Republiki Słowackiej Andrej Kiska. W naszym mieście gości witał Burmistrz Paweł Kolasa.

Wizyta rozpoczęła się od tradycyjnego powitania gościa chlebem i solą przez władze samorządowe gminy Skawina na terenie „Skawińskich Błoń”, po czym Prezydent Andrej Kiska w towarzystwie Wicewojewody Małopolskiego Piotra Ćwika, Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Pawła Kolasy, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego i służb konsularnych spotkał się ze słowackimi pielgrzymami i obejrzał miejsce ich katechez.  Podczas tej krótkiej wizyty nie zabrakło uścisków, zdjęć i rozmów Prezydenta z pielgrzymami, którzy powitali go z ogromnym zaskoczeniem i entuzjazmem.

W ramach wizyty Prezydent Andrej Kiska spotkał się też na terenie „Skawińskich Błoń” z biskupami Kościoła słowackiego, którzy już od pierwszych chwil uroczystości w ramach ŚDM w Skawinie towarzyszą pielgrzymom. Była to okazja do lepszego poznania się i zrozumienia idei spotkań, ale także podkreślenia jak ważnych wydarzeń jesteśmy świadkami w Skawinie i całej Polsce.  Tuż po tym spotkaniu Prezydent udał się do Pałacyku „Sokół” w Parku Miejskim, gdzie miała miejsce kameralna rozmowa z wolontariuszami i organizatorami pobytu pielgrzymów ze Słowacji. W jej trakcie nie zabrakło wielu miłych słów pod adresem organizatorów – zarówno ze strony słowackiej, jak również władz samorządowych gminy Skawina. Na zakończenie krótkiej wizyty odbył się również briefing dla mediów.

Wyjeżdżam ze Skawiny pełen miłych wrażeń: nie tylko ze względu na spotkanie z moimi rodakami uczestniczącymi w Światowych Dniach Młodzieży, ale też z uwagi na wysoki poziom wszystkich wydarzeń organizowanych przez władze Skawiny – podsumował wizytę Prezydent Andrej Kiska.

Źródło: UMiG