sobota, 15 czerwca 2024 Imieniny: Wit, Jolanta

Program dobiega końca

Wymiana „kopciucha” i docieplenie budynku poprzez wymianę drzwi, okien, modernizację instalacji wentylacyjnej lub dachu. Mieszkańcy Skawiny, którzy na te działania chcą otrzymać nawet 60 tys. zł dofinansowania, muszą się pośpieszyć. Program Stop Smog dobiega końca, nabór wniosków potrwa do 31 sierpnia.

Program Stop Smog jest skierowany do mieszkańców gminy Skawina zagrożonych ubóstwem energetycznym oraz ogrzewających dom „kopciuchem”, czyli starym, nieekologicznym piecem. Wsparcie obejmuje także docieplenie budynku. Termomodernizacja domu jest niezbędna w celu zmniejszenia zapotrzebowania na opał, co będzie bezpośrednio wiązało się z niższą emisją zanieczyszczeń. Kolejną zaletą programu jest spadek kosztów ogrzewania budynku, co może przekonać najuboższych mieszkańców.

Daj znać sąsiadowi

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie apeluje do mieszkańców, by przekazali informacje o programie swoim sąsiadom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej. Aby otrzymać wsparcie miesięczny dochód nie może przekroczyć 1560 zł netto na osobę. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 60 tys. zł, jednak wymagany jest 10-procentowy wkład własny. Przy tak niskich zarobkach może być to kwota zaporowa dla mieszkańców, dlatego przewidziano możliwość rozłożenia jej na raty lub odpracowanie w instytucjach publicznych.

Skawina jako pierwsza gmina w Polsce podjęła się realizacji programu Stop Smog. Prace objęły już 48 domów. Na realizację Stop Smog gmina Skawina otrzymała ponad 11 milionów złotych dofinansowania z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Źródło: UMiG