wtorek, 09 sierpnia 2022 Imieniny: Roman, Ryszard

Przejechali w sumie 20660 kilometrów!

17 sierpnia na rynku w Skawinie Fundacja ekologiczna ARKA oraz Urząd Miasta i Gminy w Skawinie i Przedszkole Samorządowe nr 5 zorganizowali happening Rower Pomaga. Nie obyło się bez przeprowadzonych wspólnie z Rowerową Skawiną warsztatów. 

Do dzisiaj w gminie Skawina uczestnicy przejechali w sumie 20660 kilometrów! Wygrany rower przekazano na rzecz Rodzinnego Domu Dziecka „Dar Serca” prowadzonego przez Guanellianów.

Cel Fundacji Ekologicznej Arka

W roku 2016 planujemy przejechać wspólnie 1 milion rowerowych kilometrów, ograniczyć emisję CO2 o 250 000 kg i zaangażować ok. 10 000 uczestników. Zwiększymy limit kilometrów przypadający na jeden rower do 20 tysięcy. Pozwoli nam to rozdać potrzebującym dzieciom 50 rowerów.

Jak to działa?

Jeździsz na rowerze, dbasz o zdrowie, chronisz środowisko. Wpisz przejechane kilometry na rowerpomaga.pl. Twój wynik zostanie dodany do specjalnego licznika kilometrów wraz z wynikami innych rowerzystów. Czym więcej wspólnie przejedziemy kilometrów, tym więcej potrzebujących dzieci otrzyma nowe rowery.

Cele

Głównym celem akcji jest cel Fundacji Ekologicznej Arka – wspólnie z Wami przejechać 1 000 000 kilometrów. Co 20 000 kilometrów jeden rower będzie przekazywany dla potrzebującego dziecka.

Dodatkowo w czasie trwania akcji będą pojawiać się cele szczegółowe zgłaszane przez gminy, firmy czy organizacje rowerowe. Każda z nich może ustawiać swój limit  kilometrów oraz liczbę rowerów, którą chce przekazać dla dzieci.

Głównym elementem akcji jest nakłanianie jej uczestników do jazdy na rowerze. Za kilometry wspólnie przejechane na rowerze Arka przekazuje rower dziecku z domu dziecka lub świetlicy środowiskowej. Akcji towarzyszą eventy, konferencje prasowe, promocja w mediach, aktywność w mediach społecznościowych, stoiska informacyjne. Na stronie roweropomaga.pl cały czas funkcjonuje specjalny kalkulator CO2.

Idea

  • Rower pomaga ludziom – jazda na rowerze sprzyja dobremu samopoczuciu, zdrowiu i odpowiedniej kondycji. Poruszając się rowerem, szybciej dotrzesz na miejsce niż autobusem, autem czy pieszo. Korzystając z roweru, nie płacisz za benzynę, bilety i obowiązkowe ubezpieczenie.
  • Rower nie szkodzi Ziemi – rower nie emituje spalin, które zanieczyszczają powietrze, zatruwają glebę i wodę. Dlatego tak ważna jest promocja kultury rowerowej wśród Polaków. Chcemy, by coraz więcej osób wybierało dwa kółka, co przełoży się na komfort życia obecnych i następnych pokoleń.
  • Rower daje radość dzieciom – dowolną odległość pokonaną na rowerze możesz wpisać na naszej stronie. Każde 20 000 kilometrów przejechanych przez dobrowolnych uczestników w dowolnym miejscu akcji sponsorzy akcji nagrodzą rowerami, które przekażemy do Domów Dziecka.
  • Rower integruje – gminny, firmy i organizacje rowerowe mogą zgłaszać swoje własne szczegółowe cele rowerowe. Do każdego celu będzie przypisana dodatkowa pula rowerów dla potrzebujących dzieci. To doskonały sposób, by wesprzeć Domy Dziecka ze swojej okolicy i zintegrować lokalną społeczność wokół wspólnego celu.

Historia

Pierwsza edycja akcji odbyła się w 2015 roku. Nasz pomysł okazał się ogromnym sukcesem. Przejechaliśmy ponad 120 000 rowerowych kilometrów. Ograniczyliśmy emisję CO2 o ponad 30 000 kg. W akcji aktywnie uczestniczyło ok. 3000 osób. Odbyło się ponad 50 lokalnych akcji i ukazało prawie 200 informacji w mediach. A przede wszystkim rozdajemy wymarzone rowery dzieciom z domów dziecka i świetlic środowiskowych w sumie 24 sztuki.

Źródło: rowerpomaga.pl