sobota, 15 czerwca 2024 Imieniny: Wit, Jolanta

Radek Woźniak na Piku Komunizma!

11 sierpnia Radosław Woźniak stanął na szczycie Piku Komunizma! W tym sezonie wspinaczkowym zdobycie szczytu udało się ekipie narodowej alpinistów z Rosji oraz Andrzejowi Bargielowi. Skawinianin jest w więc w bardzo wąskim i elitarnym gronie. 

Wcześniej Radosław Woźniak zdobył Pik Korżeniewskiej. Szczegóły można znaleźć na profilu facebookowym wyprawy.

Ekipa współpracuje z UMiG Skawina.

Pik Korżeniewskiej (7105) 

Góra została odkryta przez rosyjskiego geografa Nikołaja Korżeniewskiego, który nazwał szczyt imieniem swojej żony Eugenii. Pierwszego wejścia na szczyt dokonał w 1953 roku A. Ugarow w ramach rosyjskiej ekspedycji. Pierwsze wejście zimowe miało miejsce w 1986 r. i zostało również dokonane przez zespół rosyjski.

Na szczyt prowadzi wiele dróg o rożnych wycenach. Klasyczna droga na szczyt Pik Korżeniewskiej wyceniana jest na 5A wg. skali rosyjskiej i zajmuje bez wcześniejszej aklimatyzacji 14-21 dni.

Pik Komunizma (7495) 

Najwyższy szczyt Pamiru i najwyższym ze wszystkich szczytów zaliczanych do Śnieżnej Pantery. Pik Komunizma jest szczytem potężnym. Chociaż jest otoczony bardzo wysokimi górami, i tak dominuje w okolicy. Pod względem rozmiarów jest często porównywany z himalajskimi olbrzymami. Góra jest uważana za trudno dostępną.

Pierwotnie góra nazywana była Pikiem Garmo. Po pierwszym zdobyciu nazwę zmieniono na Pik Stalina. W kolejnych latach, już po śmierci „wodza narodów” w 1962 r., Nikita Chruszczow zadecydował o kolejnej zmianie nazwy – na Pik Komunizma. Taka nazwa obowiązywała do czasu rozpadu ZSRR. Kiedy Tadżykistan uzyskał niepodległość, nazwa szczytu została ponownie zmieniona na Pik Ismaila Somoni – od imienia wielkiego bohatera narodowego uznawanego za ojca narodu Tadżyckiego. Najnowsza nazwa nie do końca jednak przyjęła się w środowisku górskim – wciąż często mówi się o górze jako o „Piku Komunizma”.