sobota, 02 grudnia 2023 Imieniny: Balbina, Bibiana

Radziszów: dwa niezwykłe spektakle

Serdecznie zapraszamy 20 sierpnia do Dworu Dzieduszyckich w Radziszowie na 2 spektakle w wykonaniu Teatru ITAN. O godzinie 14.00 poznamy przygody „Koziołka Matołka”, a o 18.00 zgłębimy historię Adama Chmielowskiego w przedstawieniu „Brat Naszego Boga”.

Wstęp wolny

Spektakl dla dzieci „Koziołek Matołek”, 20 sierpnia 2017 r., godz. 14.00

W Pacanowie kozy kują, więc koziołek mądra głowa błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa…”. Tak, tę historię napisaną przez Kornela Makuszyńskiego, a spopularyzowaną przez serial animowany studia Se-Ma-For, znamy wszyscy. Koziołek Matołek teatru ITAN jest mocno związany z popularną w PRL-u bajką. Wprowadza jednak do tej historii świetne aktorskie interpretacje! Świetnie wykonane piosenki, wiele zabawnych gagów i talent komediowy Marcina Kobierskiego. To wszystko sprawia, że spektakl ten pozostaje atrakcyjny nie tylko dla wspominających z nostalgią bajkę dorosłych, ale również (a raczej przede wszystkim) dzieci. Historia o tym, że wytrwałość, konsekwencja, chęć zdobywania wiedzy i wyobraźnia pomogą w osiągnięciu każdego celu. Reżyser pobudza wyobraźnię młodych widzów i wciąga do kolorowego świata. Koziołkowi przyjdzie zmierzyć się z Beduinem, komandosem Rambo Kevinem Costnerem i Indianami, wielorybem, panem Twardowskim, showbiznesem w Hollywood setką bab w czerwonych spódnicach z Nowego Jorku, Starą góralka a nawet neapolitańską mafią. Przede wszystkim jednak sympatycznemu, ale i łatwowiernemu Matołkowi dane będzie zmierzyć się z własnymi słabościami, lękami i zwątpieniami. Czy pozornie niezdarny i głupiutki Matołek odnajdzie jedyne miejsce, gdzie podkuwają kozy? Jaki sens będzie miała jego wyprawa? Czego się nauczy, co zrozumie?

Spektakl „Brat naszego Boga”, 20 sierpnia 2017 r., godz. 18.00

Spektakl powstał na podstawie dramatu Karola Wojtyły o krakowskim malarzu Adamie Chmielowskim. Bogatym szlachcicu, który zdecydował się pomagać najuboższym jako brat Albert. Bodaj najbardziej znany obraz Adama Chmielowskiego „Ecce homo”, przedstawiający portret Jezusa w koronie cierniowej stał się motywem przewodnim spektaklu. Adam (Maciej Jackowski), główny bohater przedstawienia, za jego pośrednictwem nawiązuje relację z mądrością „największego z ludzi”. Obraz ten skłania go również by zwrócić swoją uwagę na otaczającą go rzeczywistość. Pełną bólu, cierpienia i niemożności niesienia pomocy tym, którzy najbardziej potrzebują miłosierdzia. Widowisko filmowo-teatralne jest interesujące jednak nie tylko ze względu na tematykę, ale również z powodu ciekawych rozwiązań formalnych. Wszyscy aktorzy pozostają w bliskim kontakcie z widzami, pozwalając im zanurzyć się w problemach spektaklu. Proste w formie sceny aktorskie dają szansę przeżycia atmosfery wyjątkowego realizmu, który zapewnia zaangażowanie niewidomych i niedowidzących aktorów amatorów.

Serdecznie zapraszamy!

Źródło: Stowarzyszenie „Nasz Radziszów”