środa, 19 stycznia 2022 Imieniny: Henryk, Marta

Recital kolęd i pastorałek w Dworze

Wyjątkowo mroźny czas nie przeszkodził spędzić nam sobotni wieczór na nastrojowym koncercie w klimacie bożonarodzeniowych pieśni. 7 stycznia mieliśmy okazję wysłuchania pięknego recitalu kolęd i pastorałek w Dworze Dzieduszyckich w Radziszowie.

Przy nastrojowym blasku choinki, w sali kominkowej wysłuchaliśmy znaną już skawińskiej publiczności, a po raz pierwszy koncertującą w Radziszowie, aktorkę i wokalistkę Monikę Gębalę. Zaśpiewała dla nas znane kolędy i pieśni o tematyce bożonarodzeniowej, odkrywając przed nami ich nowy muzyczny wymiar.

Często znane od dziesiątków lat melodie świątecznych pieśni, dziś usłyszeliśmy w nowych sweengująco – jazzowych aranżacjach autorstwa Janusza Blecharza. Ogromna lekkość interpretacji, subtelny i mocny zarazem głos Moniki Gębali, prowadzenie koncertu pozwoliło przedłużyć ten wyjątkowy, magiczny, bożonarodzeniowy czas. Podczas koncertu artystce akompaniowali dwaj muzycy: na pianinie Janusz Blecharz oraz Waldemar Gołębski na elektronicznym instrumencie EWI.

Przypomnijmy, iż występująca podczas dzisiejszego Wieczoru Monika Gębala jest wokalistką i aktorką. Związana jest z Teatrem Czysta reForma w Krakowie i Teatrem Zagłębia w Sosnowcu. Epizodycznie gra w telewizyjnych, popularnych serialach. Ukończyła wokalistykę w klasie jazzu u Sonii Lachowskiej. Była chórzystką w Formacji Nieżywych Schabuff oraz laureatką Olkuskiej Nagrody Artystycznej Bursztynowy Mikrofon.

W zeszłym roku mieliśmy okazję usłyszeć Ją po raz pierwszy podczas grudniowego Wigilijnego Spotkania Mieszkańców na Rynku w Skawinie, gdzie z innym projektem wystąpiła także tego roku. Nieodłącznie koncertuje z Januszem Blecharzem, który jako doskonały muzyk, pianista i kompozytor jest aranżerem wielu utworów znajdujących się w reperaturze Moniki Gębali.

Podczas dzisiejszego koncertu mieliśmy okazję usłyszeć brzmienie wyjątkowego unikatowego instrumentu jakim jest EWI, czyli Electric Wind Instrument. EWI oznacza elektroniczny instrument dęty. Jest to syntezator przeznaczony do stosowania przez graczy dętych drewnianych, pozwalający dać im kontrolę nad muzyką elektroniczną. To instrument, na którym zagra swobodnie każdy, kto umie grać na klarnecie, saksofonie, flecie czy oboju. Ma niesamowite brzmienie, które wprowadza w niezwykły, szeroki świat dźwięków.

Instrument ten ujarzmił Waldemar Gołębski, który jest trębaczem, kompozytorem, aranżerem, a także założycielem Niteline Jazz, zespołu grającego współczesny jazz będącym połączeniem cool jazzu, fusion i nowoorleańskich wzorców rytmicznych. Zespół przybierał na popularności, aż w końcu przerodził się w ośrodek twórczy – swego rodzaju szyld jednoczący różnorakie projekty.

Źródło http://nitelinejazz.com/o-nlj/

Ogromnie cieszy fakt, że siarczysty mróz nie stał się przeszkodą do wspólnego wsłuchania się w nastrojowy, bożonarodzeniowy koncert w wykonaniu Moniki Gębali, której akompaniowali Janusz Blecharz i Waldemar Gołębski.

Dziękujemy Państwu za obecność!

 Marta Tyrpa, źródło: CKiS, fot. Jarosław Karasiński