poniedziałek, 09 grudnia 2024 Imieniny: Wiesław, Leokadia

Recital na flet i fortepian

Zapraszamy na kolejny koncert kameralny w ramach cyklu Muzyczne Poniedziałki. Tym razem zaprezentują się Martyna Klupś-Radny (flet) i Anna Miernik (fortepian).

Martyna Klupś-Radny ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu prof. dr hab. Zbigniewa Kamionki. Obecnie doktorantka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Zbigniewa Kamionki. Umiejętności instrumentalne doskonaliła podczas współpracy, m.in. z prof. Barbarą Świątek–Żelazny, prof. Jerzym Mrozikiem, prof. Urszulą Janik, prof. Wally Hasse, prof. Krzysztofem Langmanem i prof. Janosem Balintem. Brała także udział w mistrzowskich kursach kameralnych prowadzonych przez prof. Marię Szwajger-Kułakowską. Martyna Klupś – Radny jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m. in.:

  • III nagroda – Ogólnopolski Konkurs Fletowy im. M. Katarzyńskiego w Sosnowcu(2008r.),
  • I miejsce – Ogólnopolski Festiwal Fletowy w Sochaczewie (2008r.),
  • I miejsce – Ogólnopolskie Przesłuchania Uczniów Klas Instrumentów Dętych Drewnianych w Bydgoszczy(2008r.),
  • I nagroda – Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych w Belgradzie(2009r.),
  • I nagroda – Ogólnopolski Konkurs Interpretacji Muzycznej w Krasiczynie (2011r.),
  • II nagroda – XI Europejski Konkurs „Mendelssohn Cup” we Włoszech (2011r.),
  • I nagroda – IV  Międzynarodowy Konkurs „Giovanni Musicisti” w Treviso (2012r.),
  • II nagroda – VII  Ogólnopolski Konkurs Fletowy we Wrocławiu (2013r.),
  • I nagroda – Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Sztokholmie (2014r.),
  • finalistka (III etap) – Międzynarodowy  Konkurs Fletowy w Bukareszcie (2014r.),

Najważniejsze osiągnięcia w muzyce kameralnej: finał  I Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z fortepianem w Warszawie (2012r.), I nagroda w kategorii zespołów kameralnych trio – XII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie (2013r.). Za swoje dokonania artystyczne Martyna Klupś-Radny została nagrodzona licznymi stypendiami, m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Artystka brała udział w wielu projektach muzycznych, m. in. występ solowy w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykonała liczne recitale solowe w kraju i za granicą. W roku 2014 wystąpiła z Orkiestrą Filharmonii w Sibiu (Rumunia). W tym samym roku dokonała nagrania wraz z pianistką dr Iwoną Popławską–Zimowską płyty CD pt. „Sonaty Fletowe”. Martyna Klupś-Radny występowała solo z Filharmonią Opolską i współpracowała z Operą Krakowską. Prowadzi także działalność pedagogiczną, prowadząc warsztaty dla Szkół Muzycznych w Polsce.

Anna Miernik to absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula, którą ukończyła z wyróżnieniem. Pracowała również z wybitnymi pedagogami o międzynarodowej sławie w czasie kursów mistrzowskich, m. in. prof Paul Badura-Skoda – legenda światowej pianistyki, prof. Andrzej Jasiński czy prof. Dina Yoffe, laureatka Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w roku 1975. Występowała na 5 kontynentach w 24 krajach. Jej debiut w Carnegie Hall w Nowym Jorku (Weill Recital Hall) miał miejsce w listopadzie 2015 roku. Anna Miernik jest laureatką licznych nagród międzynarodowych i krajowych. Doceniana za osiągnięcia artystyczne i naukowe. Koncertuje jako solistka i kameralistka w prestiżowych salach koncertowych. W czasie tournée w Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie i USA w roku 2013 wystąpiła z 15 recitalami, w czasie których zaprezentowała się m. in. w słynnej Operze w Sydney. Podczas drugiego pobytu w Australii w 2016 roku wystąpiła z orkiestrą podczas historycznego koncertu – w Ratuszu w Melbourne – w tym samym miejscu, gdzie 111 lat wcześniej koncertował Ignacy Jan Paderewski.

W 2014 roku ukazała się jej pierwsza płyta, którą nagrała na zaproszenie skrzypaczki Patrycji Piekutowskiej. W albumie znajdują się Sonaty na skrzypce i fortepian J. Brahmsa i C. Francka. Pierwszy koncert promocyjny odbył się w Łazienkach Królewskich w Warszawie w Teatrze Stanisławowskim. Recital swoją obecnością zaszczycili ważni goście ze świata muzyki, telewizji i biznesu. Płyta zyskuje bardzo pochlebne recenzje, jest określana jako „przyjemna porcja klasyki” (Newsweek Polska). Artystka dużo uwagi poświęca promocji polskiej muzyki oraz rodzimej kultury poza granicami kraju. W jej repertuarze znajdują się utwory ponad 20 polskich kompozytorów, których dzieła regularnie włącza do programów koncertów na całym świecie. W 2016 roku dokonała peruwiańskiej premiery Koncertu fortepianowego H. M. Góreckiego w Gran Teatro Nacional w Limie. W roku Feliksa Nowowiejskiego prezentowała muzykę kompozytora podczas koncertów w Polsce, Włoszech, Brazylii, Kolumbii, Peru i Chile. Za dotychczasowe osiągnięcia artystyczne i naukowe pianistka otrzymała liczne nagrody w tym stypendia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Podczas koncertu usłyszymy, m.in kompozycje Karla Filipa Emmanuela Bacha, Aleksandra Tansmana i Johannesa Brahmsa.

27 lutego 2017 r. (poniedziałek), godz. 18.00, Pałacyk „Sokół”.

Wstęp wolny.

Joanna Kurpiel, źródło: CKiS