środa, 24 lipca 2024 Imieniny: Kinga, Krystyna

Reintrodukcja 2.0. Sokoły w Skawinie

26 czerwca wystartowała Reintrodukcja 2.0 sokoła wędrownego w CEZ Skawina. Dzięki współpracy Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt „SOKÓŁ”, Elektrowni CEZ Skawina oraz sokolnikom Adamowi Mroczkowi i Wojciechowi Sularzowi ponownie młode sokoły zostały wsiedlone w gnieździe na kominie elektrowni w Skawinie. Tym razem 3 młode samce oznakowane obrączkami 7DS, 8DS i 9DS zasilą już wkrótce populację sokoła wędrownego w Małopolsce. 6 lipca,  w samo południe, usunięto klatkę z podestu gniazda i otwarto gniazdo reintrodukowanych sokołów wędrownych. 

Akcja została przeprowadzona w czasie karmienia ptaków i przebiegła bardzo sprawnie – żaden z sokołów nie spłoszył się podczas podnoszenia konstrukcji i nie opuścił gniazda. Tuż po otwarciu gniazda ptaki intensywnie ćwiczyły skrzydła na podeście. Pierwszy lot jednego z ptaków nastąpił po około 1,5 godziny. Sokół obleciał komin i usiadł w otworze kontrolnym na wysokości gniazda po drugiej stronie komina gdzie przebywał co najmniej do godziny 16.00. Pozostałe dwa sokoły po posiłku spokojnie odpoczywały na podeście do wieczora. Przed godziną 21:00 ponownie żerowały – mówi Krzysztof Haja 

Teraz zaczął się trudny okres w ich życiu. Muszą opanować sztukę latania z umiejętnością bezpiecznego lądowania. Następnie stoi przed nimi bardzo ważne wyzwanie nauki polowania. Mamy nadzieję, że cała trójka z sukcesem przejdzie ten najtrudniejszy w ich życiu czas.

TU MOŻNA OBSERWOWAĆ PTAKI

Źródło: Krzysztof Haja / UMiG