czwartek, 16 września 2021 Imieniny: Edyta, Kornel

Renata Piątkowska w Woli Radziszowskiej

W środę 20 kwietnia gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie będzie Renata Piątkowska, która przyjeżdża na zaproszenie działającego przy filii bibliotecznej w Woli Radziszowskiej dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 w oddziale przedszkolnym przy Zespole Placówek Oświatowych w Woli Radziszowskiej. Po spotkaniu będzie można zakupić książkę oraz zdobyć autograf pisarki.

Renata Piątkowska jest autorką blisko trzydziestu książek dla dzieci, docenianych zarówno przez krytyków, jak i najmłodszych czytelników. Tworzy piegowate i przygodowe opowieści dla przedszkolaków, pisze o prawach dzieci, przesądach, zwyczajach, przysłowiach, koniach, psach, kotach… Nie unika też tematów ważnych i poważnych.

Jest autorką m.in. takich książek jak: „Opowiadania dla przedszkolaków”, „Opowiadania z piaskownicy”, „Nie ma nudnych dni”, „Z przysłowiami za pan brat”, „Przygoda ma kolor niebieski”, „A może będzie właśnie tak”, „Ciekawe co będzie jutro?”, „Cukierki”, „Dziadek na huśtawce”,  „Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści”, „Która to Malala?”.

W 2007 roku otrzymała II nagrodę za książkę „Na wszystko jest sposób” w konkursie literackim na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży im. Astrid Lindgren. W 2008 r. znalazła się wśród laureatów konkursu o nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz, przyznawaną przez miesięcznik „Bliżej Przedszkola”. Jej książka „Wieloryb” otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, a „Wszystkie moje mamy” I nagrodę w konkursie Przecinek i Kropka. Trzy z jej książek zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

„Ciekawe, co będzie jutro?” Renaty Piątkowskiej to niezwykle ciekawa i pełna humoru książka dla najmłodszych o przygodach wyjątkowo pomysłowej Rozalki i jej przyjaciół – Julka i Zuzi. Rezolutna i obdarzona wyobraźnią główna bohaterka to zwyczajna dziewczynka, która codziennie wymyśla nowe zabawy. Dodatkowo cieszy się, że jutro też jest dzień, w którym tyle może się wydarzyć. Aby doskonale się bawić nie potrzebuje drogich zabawek ani komputera. Rozalka ma głowę pełną przeróżnych, czasami wręcz szalonych pomysłów, które gotowa jest bez mrugnięcia okiem wcielać w życie.

„Opowiadania dla przedszkolaków” to codzienne życie bohatera, które bogate jest w wiele przygód i przeżyć, na ogół zupełnie niezrozumiałych dla dorosłych. Wszystkie wydarzyły się w całkiem zwyczajnych miejscach – w domu, w piaskownicy na podwórku, w kinie, w windzie, u fryzjera, w tramwaju, w sklepie i – oczywiście – w przedszkolu. Ciekawe przygody mogą się przydarzyć wszędzie, nie tylko daleko stąd, i nawet w najzwyklejszy szary dzień. Bo tak naprawdę żaden dzień nie jest szary i zawsze coś się dzieje.

Renata Piątkowska jest absolwentką socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prywatnie mieszka w Bielsku Białej. Jest miłośniczką dobrego malarstwa i uwielbia jeździć konno.

Spotkanie realizowane jest w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki i dofinansowane ze środków Instytutu Książki.

Źródło: MBP