czwartek, 23 września 2021 Imieniny: Bogusław, Tekla

Rowerowe 5-10-15

Konkurs „Rowerowe 5-10-15” właśnie dobiegł końca. Poniżej prezentujemy rezultaty wykonanych przejazdów, które ukazują nam jak blisko jest do centrów przesiadkowych transportu zbiorowego. Uczestnicy, którzy brali udział w konkursie odebrali ciekawe i bardzo praktyczne nagrody – dziękujemy za zaangażowanie!

Konkurs „Rowerowe 5-10-15” polegał na przejeździe rowerem z równoczesnym wykonaniem pomiaru czasu przejazdu dla odcinków 5-10-15 minut, a następnie naniesieniu ich na dostarczoną mapę. Dodatkowo w trakcie przejazdu przy punktach 5-10-15 minut koniecznie było wykonanie zdjęć. Przejazd odbywał się wyznaczonymi trasami dojazdowymi do przystanków kolejowych istniejących i projektowanych, na terenie miasta Skawina oraz obszarów wiejskich gminy, a także pętli autobusowej przy ul. Bukowskiej w Skawinie.

W konkursie wzięło udział kilkunastu uczestników, którzy wyznaczyli w sumie ponad 50 tras oznaczając punkty 5-10-15 minut od wskazanych centrów przesiadkowych komunikacji zbiorowej. Jednocześnie punkty pomiarowe zostały utrwalone na zdjęciach co ułatwia identyfikację wyznaczonych odcinków. Realizacja zadania w ramach konkursu stworzyła unikatową mapę ukazującą jak szybko można przemieścić się rowerem do najbliższych przystanków kolejowych, czy autobusowych. Należy przypomnieć, iż przejazdy były realizowane z prędkością nie większą niż 20 km/h, co odpowiada czterokrotnej prędkości poruszania się pieszego. Poniżej prezentujemy mapę oraz link do mapy w wersji elektronicznej, która umożliwia przeanalizowanie poszczególnych odcinków.

Wyniki posłużą nam do analizy, czy zwiększy się zasięg odcinków 5-10-15 po stworzeniu ciągów pieszo-rowerowych przy drogach o dużym natężeniu ruchu samochodowego, infrastruktury okołokolejowej w postaci przejść podziemnych, kładek, dojść i dojazdów do peronów w porównaniu z obecnym stanem, gdzie rowerzyści poruszają się w ruchu ogólnym i niejednokrotnie zmuszeni są do korzystania z dojazdów okrężnych, co znacznie wydłuża czas dotarcia do przystanku.

Wszyscy uczestnicy, którzy wzięli udział w konkursie otrzymali nagrody, które wynagrodziły im trud tworzenia rowerowej sieci dojazdu do przystanków komunikacji zbiorowej.

Nagrody wylosowane wśród osób biorących udział w konkursie to m.in. saszetki na rower, komplety oświetleniowe do roweru, rękawiczki rowerowe, wodoszczelne i odblaskowe pokrowce na plecak.

Jeszcze raz gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych inicjatywach.

Działanie było realizowane w ramach projektu „Integracja transportu zbiorowego z transportem indywidualnym w Gminie Skawina w relacji z KrOF”.

Źródło: Rowerowa Skawina