niedziela, 14 kwietnia 2024 Imieniny: Berenika, Walerian

Niebawem ruszy bilet metropolitalny

Już od 1 sierpnia będziemy mogli podróżować na jednym bilecie obowiązującym dla wszystkich dostępnych środków komunikacji – autobusów, tramwajów i pociągów – w obszarze całej Metropolii Krakowskiej. List intencyjny w imieniu Gminy Skawina podpisał burmistrz Norbert Rzepisko.

Połączenie biletu komunikacji miejskiej i kolejowej to krok dla poprawy mobilności w naszej gminie i gminach Metropolii Krakowskiej, a przy tym – dla spełnienia potrzeb osób poruszających się publicznym transportem zbiorowym.

Jeszcze do niedawna użytkownicy komunikacji zbiorowej musieli płacić oddzielnie za każdy środek transportu – bus, autobus, tramwaj, pociąg. Generowało to koszty, ale przede wszystkim marnowało czas pasażerów. Komfort podróżowania nie był taki, jakiego oczekiwali mieszkańcy, co było wyrażane w procesach konsultacyjnych prowadzonych na obszarze gminy Skawina.

Co się zmieni dla pasażerów i mieszkańców gminy Skawina?

Wprowadzenie biletu metropolitalnego pozwoli podróżować autobusami, tramwajami, pociągami (SKA), autobusowymi liniami dowozowymi (ALD) oraz komunikacją gminną na jednym bilecie. Jeden bilet łączący wszystkie środki komunikacji. Chcesz pojechać ze Skawiny do Krakowa, Niepołomic, Wieliczki – jeden bilet w zupełności wystarczy.

Czy wprowadzone zmiany ułatwią korzystanie z komunikacji?

Zdecydowanie tak! Integracja komunikacji w ramach Metropolii Krakowskiej staje się faktem, a każdy z nas będzie mógł się o tym przekonać już 1 sierpnia, bo dokładnie tego dnia zacznie obowiązywać Bilet Metropolitalny. 

Planowane wysokości stawek za bilet metropolitalny są uzależnione od strefy. Gmina Skawina znajduje się w II strefie. Planowane ceny biletów:

  • 159 zł – ważny w strefie I biletowej 
  • 169 zł – ważny w I oraz II strefie biletowej
  • 199 zł – ważny w I, II oraz III strefie biletowej    

Pasażerowie rzadko przemieszczający się za pomocą publicznego transportu zbiorowego będą mogli skorzystać ze specjalnej oferty biletów krótkookresowych obowiązujących przez 24 h, 72 h, weekendowych oraz 7-dniowych.

Źródło: UMiG