sobota, 02 grudnia 2023 Imieniny: Balbina, Bibiana

Rząd wspiera Skawinę w walce ze smogiem

Jak informuje „Dziennik Polski”, Skawina i Kraków podzielą się kwotą 150 mln złotych. Otrzymają ją od rządu na walkę ze smogiem.

Zdaniem działaczy Skawińskiego Alarmu Smogowego wiadomość o przekazaniu tych pieniędzy m.in. dla Skawiny to olbrzymi sukces społecznego poparcia skawinian na rzecz walki o czyste powietrza, a także szansa na bycie liderem walki ze smogiem.

Rządowe pieniądze mają być przekazane na rozbudowę miejskiej sieci ciepłowniczej. Podpisanie umów pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Krakowie dostarczającym ciepło do Skawiny to kwestia dni. Na skutek tej umowy NFOŚiGW przekaże 150 mln zł na budowę ponad 100 km sieci ciepłowniczej w Skawinie i Krakowie. Koszt projektu opiewa na 300 mln zł. Całość kosztów zostanie podzielona na pół pomiędzy fundusz a MPEC.

Przedsięwzięcie to ma za zadanie zmniejszyć ogrzewanie domów tzw. „kopciuchami”, czyli słabej jakości piecami węglowymi, a tym samym walczyć z niską emisją powodującą większość smogu w naszym regionie. Mieszkańcy domów dzięki podłączeniu do sieci, zrezygnują z pieców i zyskają tańsze ciepło sieciowe.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie na terenie naszej gminy ze smogiem walczą różne organizacje i grupy. Najprężniej działa Skawiński Alarm Smogowy, który odpowiada m.in. za liczne petycje, banery informacyjne nad rynkiem, działania podejmowane w ramach budżetu obywatelskiego, a przede wszystkim rzetelne informowanie mieszkańców o jakości powietrza.

Od początku października działa grupa nieformalna „Razem dla Skawiny”, która we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1 w Skawinie stworzyła projekt „STOP SMOG!” i walczy o grant z TESCO w ramach akcji „Decydujesz, pomagamy”. Głosowanie w sklepach Tesco trwa do końca października. Wystarczy odebrać przy kasie specjalny żeton i wrzucić go w sklepie do urny z napisem: „Razem dla Skawiny”: STOP SMOG!.

Źródło: Dziennik Polski