czwartek, 21 października 2021 Imieniny: Urszula, Hilaria

Rzozów chce nazw ulic. Mieszkańcy zadecydują

29 kwietnia mieszkańcy Rzozowa ostatecznie zadecydują czy chcą wprowadzenia nazw ulic w swojej miejscowości.

Rzozów jest jednym z 16 sołectw wchodzących w skład gminy Skawina. Według danych z 30 czerwca 2015 roku, zajmuje trzecie miejsce pod względem liczby mieszkańców -1654. Z roku na rok przybywa domów, powodując, że w sąsiedztwie znajdują się budynki z bardzo oddaloną od siebie numeracją.

– Pomysł z ulicami to inicjatywa mieszkańców, którzy na zebraniach wiejskich lub indywidualnie zgłaszali, że przyjezdni nie znający okolicy, mają problem z odnalezieniem konkretnego adresu – poinformował sołtys Rzozowa, Grzegorz Klimas.

Rzozowianie nie ukrywają, że problem ze wskazaniem drogi jest obecny, nawet gdy ktoś poda nazwisko lub numer domu. – Dawniej w Rzozowie wszyscy się znali, więc wystarczyło nazwisko by pomóc w odnalezieniu adresu, a i po numerze było łatwiej, bo znajdowały się blisko siebie – zauważył 60-letni mieszkaniec wsi.

Projekt budzi jednak pewne obawy i wątpliwości. Jego przeciwnicy uważają że Rzozów nie jest aż taki duży, aby ulice były koniecznością. Obawiają się również zamieszania związanego z wymianą dokumentów. Ponieważ planowana zmiana wywołuje zarówno pozytywne jak i negatywne, emocje członkowie Rady Sołeckiej w sobotę 9 kwietnia, rozpoczęli konsultacje z mieszkańcami. Odwiedzali ich z ankietą, której celem było nie tylko zainteresowanie wszystkich sprawą, ale także zebranie wstępnej opinii na temat wprowadzenia ulic. Podczas wypełniania ankiety, mieszkańcy mogli podać swoje propozycje na nazwę „ich” ulicy. Ci, którzy nie mieli możliwości wyrażenia swojej opinii, mogą to zrobić w dniach 13-15 kwietnia w budynku OSP Rzozów w godzinach 19:00-20:00.

Ankieta jest tylko wstępem do rozwiązania sprawy ulic, które nastąpi 29 kwietnia o godzinie 18:30, również w budynku OSP. Odbędzie się głosowanie, które da odpowiedź na pytanie: czy w Rzozowie pojawią się nazwy ulic. Jak na razie sprawa jest prowadzona wewnętrznie. Po podjęciu konkretnej decyzji, zostanie przedstawiona władzom gminy.

up