sobota, 02 grudnia 2023 Imieniny: Balbina, Bibiana

Są wyniki styczniowych kontroli

Od 9 października 2017 r. na terenie całej gminy Skawina rozpoczęły się regularne kontrole palenisk domowych prowadzone przez Straż Miejską wraz z pracownikami Wydziału Rozwoju i Strategii oraz Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska UMiG w Skawinie. 

Na terenie miasta kontrole przeprowadzane są przez Straż Miejską, natomiast na terenach wiejskich przez Straż Miejską wraz z pracownikami Wydziału Rozwoju i Strategii oraz Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska UMiG w Skawinie.

Kontrola domowych kotłowni ma na celu nie tylko sprawdzenie jakiego rodzaju opału mieszkańcy używają, a także jaki posiada kocioł/piec. Mieszkańcy otrzymali dodatkowe materiały informacyjne dotyczące wprowadzonej „uchwały antysmogowej”. Od 1 lipca 2017 r. nie wolno palić flotem i mułem. Także od 1 lipca 2017 r. nowo instalowane kominki (również tzw. ogrzewacze pomieszczeń, piece kaflowe czy popularne „kozy”) muszą spełniać wymagania ekoprojektu. Dotyczy to również sytuacji instalowania kominka w istniejących budynkach np. w ramach wymiany na nowy.

Do końca 2022 roku konieczna będzie wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Mieszkańcy mają 5 lat na wymianę tych kotłów.

Do końca 2026 roku trzeba będzie wymienić kotły, które obecnie spełniają chociaż podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub klasę 4 według normy PN-EN 303-5:2012. Mieszkańcy mają na ich wymianę 9 lat. To dłużej niż żywotność tych kotłów, która w praktyce oceniana jest zazwyczaj na 8-10 lat.

Poniżej przedstawiamy wyniki kontroli za styczeń:

Kontrole przeprowadzone na wniosek mieszkańców: Straż Miejska przeprowadziła 30 kontroli na obszarze miasta oraz 6 kontroli na obszarze sołectw. W jednym przypadku stwierdzono nieprawidłowości i ukarano sprawcę spalania mandatem karnym 200 złotych.

Kontrole planowane na terenie miasta: Straż Miejska przeprowadziła 74 kontrole, w wyniku których nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości
Kontrole planowane na terenie gminy: Straż Miejska wspólnie z pracownikami Urzędu przeprowadziła 27 kontroli w miejscowościach:
Borek Szlachecki – 14
Radziszów, ul. Jarzębinowa – 3
Radziszów, ul. Przemysłowa – 2
Wola Radziszowska – 8
W wyniku tych kontroli w 1 przypadku pobrano próbę popiołu, w pozostałych nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.

Wyniki kontroli za miesiąc grudzieńKLIKNIJ  TUTAJ
Wyniki kontroli za miesiąc listopad: KLIKNIJ  TUTAJ
Wyniki kontroli za miesiąc październik: KLIKNIJ  TUTAJ

Źródło: RS/ROŚ/SM