środa, 04 października 2023 Imieniny: Rozalia, Edwin

Seniorzy zabiorą głos. Powstanie nowa rada

Wszystko wskazuje na to, że burmistrz będzie mieć do dyspozycji nowy organ doradczy. Jeszcze przed wakacjami może powstać rada seniorów! Mogłaby ona formułować swoje oczekiwania wobec miasta w zakresie spraw dotyczących osób starszych. 

Pod koniec 2015 roku zorganizowano spotkanie robocze, które stało się przyczynkiem do powstania rady. Omawiano na nim zasady funkcjonowania nowego organu doradczego oraz sposobu wybierania radnych. Zgodnie z ustawą, w radzie mogliby zasiadać nie tylko seniorzy, ale również przedstawiciele organizacji działających na ich rzecz. Decyzję o tym rada podjęłaby już jednak we własnym gronie.

Jak wynika z badań, około 23 procent mieszkańców gminy Skawina to seniorzy. Skierowano do mnie pismo z wnioskiem o powstanie takiej rady. Organizowałem więc spotkania dotyczące nowego organu doradczego, monitorowałem dyskusje na jego temat. Efektem tego było stworzenie statutu, jeszcze w marcu mieliśmy kilka spotkań. Seniorzy są zaangażowani i, muszę przyznać, świetnie przygotowani. Najpierw jednak trzeba podjąć właściwą uchwałę w Radzie Miejskiej. Rada seniorów powinna powstać jeszcze przed wakacjami – myślę, że w czerwcu bądź w lipcu – zaznacza Witold Grabiec, przewodniczący Rady Miejskiej w Skawinie.

fot. UMiG