sobota, 23 września 2023 Imieniny: Bogusław, Tekla

Serce dla Jana Pawła II

W niedzielę, 19 czerwca, o godzinie 21:37 rozpoczął się wyjątkowy koncert, druga część projektu zatytułowanego „Dwa serca”, zorganizowanego przez Muzeum Regionalne w Skawinie oraz Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

Pierwszy z cyklu koncertów skierowany był dla Mam, z okazji ich majowego święta. Drugie serce zadedykowane zostało Papieżowi Janowi Pawłowi II. W wydarzenie zaangażowane zostały dzieci i młodzież z terenu miasta i gminy Skawina. Niestety, piękny scenariusz imprez został dwukrotnie zakłócony przez pogodę.

Niedzielny koncert rozpoczęliśmy od prezentacji poświęconej Janowi Pawłowi II. Do pokazu wykorzystano archiwalne zdjęcia oraz filmy upamiętniające wizyty Karola Wojtyły w Skawinie, jako arcybiskupa, kardynała oraz papieża, który 19 sierpnia 2002 roku zatrzymał się w naszym mieście w drodze z Krakowa do Kalwarii. Zgromadzeni na płycie rynku mieszkańcy z sentymentem i dużym przejęciem oglądali prezentację, która dotąd nie była pokazywana.

W dalszej części wydarzenia przewidziane zostały występy żeńskiego Zespołu Kameralnego Cantica z CKiS oraz uczniów ze skawińskich szkół gimnazjalnych i średnich: Gimnazjum nr 1, Zespołu Katolickich Szkół, Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych, Liceum Ogólnokształcącego oraz Szkoły Muzycznej I Stopnia. Niestety ulewny deszcz zakłócił program wydarzenia. Pomimo załamania pogody, spontanicznie, w strugach deszczu Zespół Kameralny Cantica ukochaną pieśnią Jana Pawła II pt. „Barka”  rozpoczął swój wyjątkowy koncert w blasku świec. Grupa osób, których nie zraziła ulewa dołączyła się do wspólnego śpiewania dedykowanego Janowi Pawłowi II, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Wzruszające, wspólne śpiewanie, które z przyczyn niezależnych wymknęło się z ram scenariusza stanowiło niezwykły hołd dla wyjątkowego Człowieka, jakim był Papież Polak.

Źródło: CKiS, fot. Jarosław Karasiński