czwartek, 06 października 2022 Imieniny: Artur, Brunon

Seria oszustw w Skawinie. 59-latek zatrzymany

Policja schwytała 59-letniego mieszkańca Olkusza, uczestniczącego w oszustwach metodą tzw. „na policjanta”. Mężczyzna trafił w ręce mundurowych zaraz po odebraniu pieniędzy od swojej ostatniej ofiary. Sprawę prowadzili funkcjonariusze z wydziałów kryminalnych Komendy Wojewódzkiej Policji oraz Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.

16 stycznia 78-letnia skawinianka przekazała nieznanemu mężczyźnie wszystkie swoje oszczędności, czyli 2500 zł i 200 dolarów amerykańskich. Chwilę przed tym otrzymała telefon od kobiety, która podając się za policjantkę oświadczyła, że syn kobiety miał wypadek drogowy i aby uniknąć odpowiedzialności karnej musi zapłacić 37 tyś zł.

„Staruszka powiedziała, że nie posiada takiej kwoty, a rozmówczyni przystała na mniejszą sumę. Następnie po pieniądze zgłosił się rzekomo wysłany przez policjantkę „kurier”. Chwilę po odebraniu pieniędzy od pokrzywdzonej wpadł w ręce funkcjonariuszy, którzy byli już na jego tropie w związku z innymi podobnymi zgłoszeniami. 59-letni mieszkaniec Olkusza został zatrzymany i przewieziony do policyjnego aresztu. 17 stycznia w KPP w Krakowie zatrzymany usłyszał szereg zarzutów dotyczących oszustw metodą tzw. „na policjanta”, jakich dopuścił się na szkodę starszych osób, zamieszkałych na terenie Skawiny. Oszust działał w okresie od 15 grudnia 2017 r. do 16 stycznia 2018 r. W sumie wyłudził 64 493 zł.” – czytamy w komunikacie KPP.

18 stycznia prokurator zastosował wobec 59-latka dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe. Grozi mu do ośmiu lat więzienia. Policjanci podkreślają, że sprawa jest rozwojowa.

Źródło: KPP w Krakowie