poniedziałek, 16 września 2024 Imieniny: Edyta, Kornel

Współpraca z Holešovem

W dniach 12-14 maja na na zaproszenie Starosty Rudolfa Seiferta, u naszych czeskich przyjaciół, gościła delegacja ze Skawiny w składzie: Burmistrz Paweł Kolasa, Skarbnik Gminy Teresa Wątor,  Przewodniczącym RM Witold Grabiec oraz z ramienia SSPM  Prezes Krystyna Droździewicz i Wiceprezes Małgorzata Kopeć.

Holešov – miasto w Czechach, w kraju zlinskim, w powiecie Kromieryżb, (czes. Kroměříž), leży na terenie historycznych Moraw.  Jest drugim, co do wielkości miastem, malowniczo położonym na granicy Hany i Wołoszczyzny u podnóża wzgórza Hostyń z widokiem na Sanktuarium Święty Hostyń (Svatý Hostýn). Holešov leży w miejscu krzyżowania się dwóch dawnych szlaków – od Dunaju doliną Morawy do Opavy (część szlaku bursztynowego) i z Białych Karpat do Přerova. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z 1134 r. W latach 1850-1960 w Holešovie mieściła się siedziba władz powiatowych oraz sąd. Od roku 2002 Holešov to gmina oraz centrum Mikroregionu Holešovsko. Obecnie miast liczy ok. 12 tysięcy mieszkańców.

Holešov to miasto partnerskie naszego słowackiego partnera – Turcianskich Teplic. To właśnie w Turcianskich Teplicach, w trakcie jednej z wizyt przedstawiciele Skawiny ze Stanisławem Żakiem, Zastępcą Burmistrza Miasta i Gminy Skawina na czele, nawiązali przyjazne kontakty z Burmistrzem Holešova Zdeněkiem Janalíkiem i Jego Zastępcą Rudolfem Seifertem. Do tej pory, chociaż nie wiązały naszych miast  oficjalne umowy, współpraca była owocna, oprócz wizyt  delegacji w Holešovie gościli w roku 2010 i 2015 członkowie Skawińskiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast, którzy mieli możliwość zwiedzania malowniczego  zamku z cudownymi ogrodami różanymi, unikatowej na skalę światową w synagogi, ze sławną tumbą rabina Szacha oraz cmentarza żydowskiego z największymi w Europie macewami. Uczniowie holešovskich szkół uczestniczyli wielokrotnie w Międzynarodowych Konkursach ogłaszanych przez Urząd Miasta i Gminy Skawina wraz z Biblioteką Pedagogiczną i Skawińskim Stowarzyszeniem Partnerstwa Miast.

Obok skawińskiej delegacji na zaproszenie władz Holešova przyjechali również goście z miast partnerskich Holešova:

  • Turcianskich Teplic (Słowacja),
  • Povazkiej Bystricy (Słowacja),
  • Topolcianky (Słowacja),
  • Pszczyny (Polska)
  • Desinič (Chorwacja)

Pierwszy dzień pobytu rozpoczęła powitalna kolacja oraz występ Epoque Quartet i Dashy. Podczas koncertu mieliśmy możliwość wysłuchać brawurowo wykonanych utworów Jana Kučery, Pata Metheny´ego, muzyki z musicali Leonarda Bernsteina, Richarda Rodgersa, Cole´a Portera. Zgromadzonych zachwycił występ charyzmatycznej Dagmar Sobkovej – Dashy. Dagmar Sobkova, absolwentka bostońskiej Berklle College of Music, znana nie tylko w Czechach wokalistka,  ma na swoim koncie występy w prestiżowej nowojorskiej Carnegie Hall,  występuje w czeskiej TV. Wieczorem odbyło się nieformalne spotkanie zaproszonych delegacji, podczas którego omówiono obszary ew. współpracy.

W sobotnie przedpołudnie na holešovskim Rynku odbywał się jarmark połączony z koncertami, paradą strzelców z Kromĕřiža, występem zespołu z Deseniča. Stoisko z materiałami promocyjnymi Skawiny reprezentowały Krystyna Droździewicz i Małgorzata Kopeć. Przy skawińskim stoisku zatrzymywało się mnóstwo mieszkańców Holešova, którzy zadawali mnóstwo pytań na temat Skawiny, nie brakowało też takich, którzy mają polskie korzenie i często bywają w Polsce. Po obiedzie w hali sportowej odbyły się Międzynarodowe Pokazy Cheerleaderek, w  których wzięło udział łącznie 200 dziewcząt.

Na godzinę 17.00 gospodarze zaplanowali podpisanie porozumienia między naszymi miastami. Oficjalne uroczystości odbywały się w pięknym barokowym zamku, zbudowanym w drugiej połowie XVII wieku. Tam właśnie odbyła się podniosła uroczystość podpisania  porozumienia o współpracy między Holešovem i Skawiną. Akt ze strony czeskiej podpisał Rudolf Seifert, burmistrz Holešova, ze strony polskiej Paweł Kolasa, burmistrz Skawiny. Po doniosłym akcie podpisania burmistrz Paweł Kolasa otrzymał z rąk burmistrza Seiferta grafikę przedstawiającą holešovski zamek, a chór odśpiewał hymny  państwowe obu krajów. Tą cześć ceremonii zakończył koncert muzyki poważnej. W drugiej części wieczoru tradycyjnie już goście uczestniczyli w uroczystości przekazania nagród ważnym i zasłużonym osobistościom roku 2016 – mieszkańcom Holešova. Gala odbyła się w Sali Terrena, gdzie uwagę wszystkich gości zwróciły przepiękne barokowe malowidła sufitowe oraz bogato zdobiona sztukateria. Wieczorem zaś gospodarze zaprosili do  New Drive Club, mieszczącego się w podziemiach zamku, na koncerty zespołów Good Old Trails i Texas.

W niedzielne przedpołudnie delegacje uczestniczyły w uroczystej Mszy Świętej w barokowym Kościele pw. Najświętszej Marii Panny, w którym znajdują się relikwie św. Jana Sarkandera, polskiego kapłana, męczennika, patrona dobrej spowiedzi.  W trakcie mszy św,  przedstawiciele delegacji odczytali Ewangelię w rodzimych językach. Naszą delegację reprezentował Witold Grabiec.

Po mszy św. w niezwykle klimatycznej Cafe Wybredny Kot  mieliśmy możliwość  podziwiać obrazy namalowane przez burmistrza Rudolfa Seiferta i słuchać „na żywo” standardów muzyki rozrywkowej. Obchody  Dni Holešova i wizyty delegacji z miast partnerskich zakończył uroczysty obiad, a po pożegnaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do Skawiny. Pożegnaniu towarzyszyło równocześnie zaproszenie do Skawiny, gdzie zostanie podpisane podobne porozumienie o współpracy z Holešovem.

Krystyna Droździewicz, źródło: SSPM/UMiG