poniedziałek, 15 kwietnia 2024 Imieniny: Ludwina, Wacława

Skawina dołączyła do bicia rekordu

16 października o godz. 12.00, w całej Polsce odbyła się „Największa lekcja resuscytacji. Bicie rekordu Guinnessa w RKO”, której organizatorem jest Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tegorocznej edycji wzięły udział OSP Skawina II wraz z ZST-E w Skawinie.

To właśnie w tym dniu przypada „Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca”, a akcja bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej organizowana jest już po raz szósty w ramach Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Zdecydowana większość uczestników bicia rekordu to uczniowie szkół podstawowych i średnich. Zasada jest prosta – wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej i o godzinie 12:00 przez pół godziny prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. W 2017 roku w biciu rekordu w Polsce po podliczeniu wszystkich zgłoszeń wzięło udział 85 010 osób.

W akcji już po raz drugi wzięli udział strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Skawina II oraz w tym roku uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie – łącznie 60 osób, które na 6 fantomach od godz. 12.00 przez 30 minut wykonywali uciśnięcia klatki piersiowej i wdechy ratownicze.

Podjęcie czynności resuscytacyjnych przez świadków zdarzenia u osoby, u której dochodzi do zatrzymania krążenia i oddychania, zwiększają jej szanse na przeżycie nawet o 50 %. „Największa lekcja resuscytacji. Bicie rekordu Guinnessa w RKO”, to nie tylko próba ustanowienia nowego rekordu, a przede wszystkim przypomnienie krok po kroku jak należy wykonać wszystkie czynności ratujące życie. W tym roku uczniowie ćwiczyli nie tylko na fantomach – dorosłych, ale i na fantomach tzw. juniorach oraz służących do nauki RKO u niemowląt. Wszyscy doskonale poradzili sobie z treningiem, jednak zgodnie stwierdzili, że przy dłuższym wykonywaniu RKO, gdzie w przypadku prawdziwej sytuacji dochodzi ogromny stres jest dużym wysiłkiem, stąd jak najczęstsze ćwiczenia są niezwykle potrzebne.

Źródło: OSP Skawina II/UMiG