czwartek, 22 lutego 2024 Imieniny: Marta, Malgorzata

Skawina pływaniem stoi!

Mocna obsada pływacka z udziałem zawodników ze szkółek i klubów pływackich oraz udział dzieci i młodzieży pływających amatorsko dla poprawy formy, kondycji i zdrowia to krótka charakterystyka tegorocznych już VIII Pływackich Mistrzostw Skawiny, które odbyły się w dniu 8 kwietnia na Basenie „Camena” w Skawinie.

Duża ranga tej imprezy sportowej, wiele kategorii wiekowych z różnymi konkurencjami, dystansami w różnych stylach przełożyły się niewątpliwie bardzo wysoką liczbą blisko 500 zawodników, która pojawiła się na starcie w czasie trzech bloków zawodów. Organizatorem tej imprezy sportowej był Klub Sportowy Optima Skawina, a współorganizatorem – CKiS w Skawinie.

Honorowy Patronat nad zawodami objął Burmistrz Miasta i Gminy Skawina – Pan Paweł Kolasa.

Zmaganiom pływaków przyglądali się oraz dekorowali nagrodzonych uczestników:

– Zastępca Burmistrza MiG Skawina – Pan Norbert Rzepisko,

– Kierownik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Kultury UMiG Skawina – Pan Marek Marzec

– Przewodniczący Rady Miejskiej w Skawinie – Pan Witold Grabiec

– Członkowie Komisji Kultury, Sportu i Rekreacji w osobach: Przewodniczący – Pan Karol Kościelny

– Członek Zarządu Powiatu Krakowskiego – Pan Arkadiusz Wrzoszczyk,

– Dyrektor CKiS w Skawinie – Pan Janusz Bysina,

– Z-ca Dyr. CKiS w Skawinie – Pani Joanna Kurpiel

Zawody te były również generalnym sprawdzianem dla dzieci i młodzieży uczęszczających na basen w Skawinie ze swoimi rodzinami oraz ze szkolnymi klasami w ramach zajęć z wychowania fizycznego.

Postępy w doskonaleniu techniki pływackiej mogli sprawdzić również uczestnicy Kursów Nauki i Doskonalenia Pływania, organizowanych przez CKiS w Skawinie, którzy uczęszczają na kolejne etapy kursów do skawińskiej Cameny.

Sam udział w zawodach stał się również dobrą okazją dla wszystkich, aby sprawdzić swoją formę, a zarazem umiejętności pływackie, a także ocenić stan techniki w porównaniu do ubiegłorocznych startów w tych mistrzostwach.

Dla najmłodszych zawodników, nierzadko był to pierwszy tak ważny występ w zawodach, który zapoczątkował proces nabywania doświadczenia w startach, co będzie wiązało się z dalszym wdrażaniem dzieci do sportowej rywalizacji.

Z kolei dla profesjonalnych zawodników, regularnie trenujących pływanie w szkółkach i klubach pływackich uczestnictwo w zawodach oznaczało możliwość sprawdzenia swoich rezultatów życiowych tzw. życiówek oraz progresu formy pływackiej.

Tegoroczny, bogaty program mistrzostw obejmował trzy bloki programowe adresowane do różnych grup pływaków:

I blok (poranny) kierowany był do dzieci i młodzieży tzw. „amatorów”, którzy startowali w ośmiu kategoriach wiekowych, począwszy od najmłodszej „5 lat i młodsi”, aż do „20 lat i starsi”. W tym bloku wzięły udział dzieci i młodzież, którzy uczęszczają na pływalnię indywidualnie lub ze swoimi znajomymi, rodzinami; uczniowie szkół, uczestnicy kursów pływania, a także nasi najmłodsi milusińscy, dla których był to pierwszy tak ważny występ w zawodach, który zapoczątkował proces nabywania doświadczenia w startach, co będzie wiązało się z dalszym wdrażaniem dzieci do sportowej rywalizacji.

Każdy płynął tutaj w swojej kategorii wiekowej, określony dystans, swoim najlepszym stylem pływackim na małym lub dużym basenie

II blok zawodów stanowili pływacy, którzy na co dzień trenują pływanie w szkółkach i klubach pływackich, nie posiadający licencji pływackich. Tutaj, zgodnie z programem zawodów znalazło się dziewięć kategorii wiekowych, począwszy od „6 lat i młodsi”, aż do „14 lat i starsi”.

III blok zmagań pływaków to udział  zawodników z profesjonalnych klubów pływackich w trzech kategoriach wiekowych: „11 lat i młodsi; „12-13 lat” oraz „14-16 lat” na dystansach 50 m w czterech stylach pływackich.

Sam udział w zawodach stał się okazją dla wszystkich, aby sprawdzić swoją formę, a zarazem umiejętności pływackie, a także ocenić stan techniki w porównaniu do ubiegłorocznych startów w tych mistrzostwach.

W II i III bloku na słupkach startowych pojawili się zawodnicy z 25 klubów pływackich z województwa małopolskiego, śląskiego oraz podkarpackiego:

1. CKiS Skawina
2. GSP Fala Gorlice
3. Human Sport Skoczów
4. KS Limanowa – Swim
5. KS Płetwal Zakopane
6. KS Speed Jasło
7. KS Victoria Zawiercie
8. MKS Jordan Kraków
9. MSP Aquarius Myślenice
10. PUKS Karol Wadowice
11. Siemacha ASP Kraków
12. SMS SwimArt Myślenice
13. Solne Miasto Wieliczka
14. Swim Test Krakow
15. TS Pływak Bochnia
16. TS Wisła Kraków
17. UKP Kmita Zabierzów
18. UKS Dragon Będzin
19. UKS Nika Sport Team Kraków
20. UKS Pro – Swim Kraków
21. UKS SMS Galicja Kraków
22. UKS SP 8 Chrzanów
23. UKS Victoria Kozy
24. UKS Ósemka Oświęcim
25. Zawodnik niezrzeszony

W VIII Pływackich Mistrzostwach Skawiny wzięło udział łącznie 484 pływaków, z czego:

117 to starty dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz osób dorosłych.

367 zawodników z klubów i szkółek pływackich nie tylko z Małopolski, ale i województwa podkarpackiego oraz śląskiego.

KAŻDY ZAWODNIK biorący udział w zawodach otrzymał pakiet startowy wraz z upominkami oraz okoliczny ręcznik pływacki.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych za miejsca I – III otrzymali medale oraz dyplomy.

Pamiątkowe puchary trafiły w ręce drużyn, które zajęły miejsca I-III w punktacji klubowej w II i III bloku zawodów.

Po każdym bloku odbyło się losowanie nagród wśród uczestników zawodów.

  • Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
  • Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego
  • Projekt wspófinansowany ze środków budżetu Gminy Skawina

Sponsorzy tegorocznych zawodów:

– Bahlsen Polska Sp. z o.o. sp.k.

– FERRO S.A.

– GRANA Sp.z.o.o.

– Lajkonik Snacks GmbH Sp.k.

– Fabryka Urody Małgorzata Szymula

– Frezwid

– Smack

– Ubezpieczenia – Anna Bażela – Skop

– Osiedle – Zacisze.pl

 Szczegółowe wyniki TUTAJ

 Magdalena Bogdanowicz i Karolina Hardek, źródło: CKiS, fot. Jarosław Karasiński