czwartek, 16 września 2021 Imieniny: Edyta, Kornel

„Mieszkanie Plus”: Powstaną nowe bloki

Skawina przystąpiła do programu „Mieszkanie Plus”. Pod jego realizację w mieście wyznaczono obszar u zbiegu ulic Skawińskiej i Torowej – w okolicach boiska Milenium. 

Teren ma wielkość niemal 1,5 ha. Powstanie tam kilka pięciokondygnacyjnych bloków mieszkalnych. Jak się przewiduje, Skawina zyska w ten sposób ok. 150 mieszkań o powierzchni od 40 do 70 m2.

Wojewoda Piotr Ćwik tłumaczy, że chodzi o budowę tanich mieszkań, dostępnych dla osób o niskich dochodach, które nie mogą sobie pozwolić na zakup lokalu na wolnym rynku po cenach proponowanych przez deweloperów. Rząd chce też zaproponować mieszkania na wynajem z niską stawką czynszu.

Mieszkania mają powstać do 2019 roku. Obecnie trwają rozmowy gminy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa.

Zanim inwestycja się rozpocznie trzeba wybudować infrastrukturę drogową, ale również doprowadzić kanalizację i wodociąg. W niedalekiej odległości znajduje się węzeł MPC-u i odpowiednie napięcie energetyczne – mówi Norbert Rzepisko, zastępca burmistrza Skawiny.

W ramach Krajowego Programu Kolejowego linia nr 94, która biegnie przez Skawinę została przeznaczona do remontu. Zakłada on m.in. wymianę torowiska, PKP ma wybudować też przejścia podziemne w okolicach dworca kolejowego i w ciągu ulicy Kilińskiego. Ułatwi to mieszkańcom nowych bloków przejście z osiedla do centrum miasta. Gmina zastanawia się też nad wybudowaniem w okolicy żłobka.

Jak zaznacza Rzepisko, w przyszłym roku UMiG chce wybudować żłobek na około 150 dzieci, więc jako jedną z lokalizacji wskazuje się osiedle Kilińskiego, które jest położone niedaleko planowanego osiedla.

Program „Mieszkanie Plus” ma nie tylko stworzyć dobre warunki mieszkaniowe dla polskich rodzin, ale też zmniejszyć kolejki osób oczekujących na mieszkanie komunalne. – Założeniem programu jest żeby do 2030 roku zniknęła kolejka osób oczekujących na mieszkania komunalne. Chodzi o to żeby gminy mogły na bieżąco proponować mieszkańcom mieszkania czynszowe – dodaje Ćwik.

Bloki w ramach programu „Mieszkanie Plus” powstaną w 17 gminach w całym kraju. W Małopolsce są to Skawina i Trzebinia. Jednak to dopiero początek. W najbliższych latach do programu będą przystępować kolejne gminy.