piątek, 24 września 2021 Imieniny: Gerard, Teodor

Skawinianin staranował radiowóz

Do zdarzenia doszło 4 maja br. w godzinach popołudniowych, gdy dwóch funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, oznakowanym radiowozem patrolowali ulice Skawiny. Ok. godz. 15.25 na obwodnicy, mundurowi zauważyli volkswagena passata, który jadąc w kierunku Krakowa, wyprzedzał samochody na tzw. „podwójnej ciągłej”.  Policjanci podjęli czynności zmierzające do zatrzymania pirata drogowego. Na widok radiowozu, kierujący Passatem najpierw zjechał na pobliską myjnię samochodową, a kiedy zobaczył, że w jego stronę zmierzają mundurowi, pospiesznie odjechał w kierunku centrum Skawiny.

Policjanci, używając sygnałów uprzywilejowania, udali się w pościg za sprawcą wykroczenia drogowego. Ten, nie zważając na jadący za nim radiowóz nadal łamał przepisy ruchu drogowego, tj. nie stosował się do linii poziomej P-4 i zmuszał innych kierujących do zjeżdżania na pobocze. Następnie podjechał na wjazd do jednego z podziemnych garaży bloku znajdującego się w Skawinie i oczekiwał na otwarcie bramy. Wówczas mundurowi  zatrzymali radiowóz i podbiegli do kierowcy Volkswagena, który jednak  zablokował swoje drzwi, uniemożliwiając funkcjonariuszom podjęcie wobec niego czynności służbowych. Mężczyzna nie reagował także na polecenia wzywające go do otwarcia samochodu.  W momencie, kiedy jeden z policjantów znajdował się bezpośrednio przed Volkswagenem kierujący gwałtownie ruszył do przodu. Mundurowy odskoczył – dzięki czemu uniknął potrącenia. Pirat wjechał do garażu, gdzie nawrócił kierując się z powrotem do wyjazdu. W związku z powyższym jeden z policjantów ustawił radiowóz w taki sposób by uniemożliwić kierowcy opuszczenie garażu. Tamten jednak nie zważał na ustawioną na drodze przeszkodę i z determinacją usiłował wyjechać,  dwukrotnie uderzając w policyjny samochód i torując sobie wyjazd z garażu, po czym oddalił się z miejsca zdarzenia.

Funkcjonariusze WRD nie doznali obrażeń ciała. Jednak uszkodzony radiowóz uniemożliwiał policjantom dalszą jazdę. Do poszukiwań sprawcy już nie tylko wykroczenia, ale i przestępstwa, włączyli się inni funkcjonariusze. W wyniku intensywnych działań podjętych przez dzielnicowych z Komisariatu Policji w Skawinie, pirat drogowy został zatrzymany po niespełna dwóch godzinach po zdarzeniu. To 38–letni mieszkaniec Skawiny. Badanie nie wykazało zawartości alkoholu w wydychanym przez niego powietrzu. Okazało się, że jego prawo jazdy zostało wcześniej zatrzymane.

Kierującemu wstępnie zostały przedstawione zarzuty użycia przemocy w celu zmuszenia policjantów do zaniechania przeprowadzenia prawnych czynności służbowych, a także uszkodzenie policyjnego samochodu.  Prokurator Rejonowy w Wieliczce, zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru. Za popełnione czyny mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Źródło: KPP w Krakowie