niedziela, 14 kwietnia 2024 Imieniny: Berenika, Walerian

Skawinianka mistrzynią Europy

W trwających wciąż jeszcze Otwartych Mistrzostwach Europy w brydżu sportowym fantastycznie spisuje się wychowanka Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, Justyna Żmuda. Najpierw wywalczyła brązowy medal w konkurencji teamów mikstowych, a następnie – złoty w konkurencji par mieszanych.

Dwutygodniowe zmagania brydżystów w Montecatini Terme (Włochy) podzielone są na cztery 4-dniowe turnieje. W pierwszym tygodniu rywalizacja odbywała się w konkurencjach mikstowych – najpierw teamy, potem pary. W drugim – gra się toczy w konkurencjach open, kobiet i seniorów. Również – teamy i pary.

W rywalizacji drużyn mikstowych Justyna reprezentowała polski team sponsorowany przez Amerykankę May Sakr (Michał Klukowski, Katarzyna Dufrat – Michał Nowosadzki, May Sakr – Krzysztof Martens). Dopiero w półfinale Justyna i spółka nie dali rady rywalom, ale brązowe medale przyjęto w drużynie z radością. Rywalizacja par dostarczała nieprawdopodobnych emocji do samego końca. O złoty medal walczyła Justyna z Michałem Klukowskim oraz niemiecki duet, Sabine Auken – Roy Welland, zmieniając się w pewnym momencie raz po raz na prowadzeniu. Na dwa rozdania przed końcem Niemcy mieli sporą przewagę, ale słaba końcówka sprawiła, że to polska para wygrała o 0,02%. To coś jak 0,01 s w biegu na 100 metrów. A może i mniej.

Do sukcesów Justyny wprawdzie już jesteśmy trochę przyzwyczajeni, bo od wielu lat przywozi medale z międzynarodowych imprez rangi mistrzowskiej, najpierw młodzieżowych, a od pewnego czasu – już w gronie dorosłych. Jednak oba medale wywalczone w Montecatini Terme – są z całą pewnością największej wartości, zwłaszcza złoty w parach. A mistrzostwa wciąż trwają i kto wie czy Justyna nie będzie ich multimedalistką – komentuje Marcin Kuflowski, instruktor brydża sportowego CKiS Skawina i pierwszy trener Justyny.

Marcin Kuflowski, źródło: CKiS