
Skawinka – klub niezwykły
Działalność Klubu rozpoczęła się w 1919 roku. Był to rok początków piłkarstwa w naszym miasteczku. Studenci, którzy dojeżdżali do szkół w Krakowie, obserwując zawody piłkarskie na terenie Krakowa, postanowili stworzyć drużynę piłki nożnej w swym rodzinnym mieście. Pierwszymi organizatorami drużyny byli: Franciszek Lisowski, Stanisław Madej i Stanisław Krzyszkowski.
Studenci uzbierali wśród młodzieży Skawiny pewną kwotę na zakup sprzętu piłkarskiego. Pierwszą piłkę nożną zakupił w Krakowie z uzbieranych składek za kwotę 20 koron Franciszek Lisowski. W początkowym okresie drużyna nie była zarejestrowana i z tego powodu rozgrywano jedynie zawody towarzyskie. Dopiero w roku 1922 – data ta jest związana z rejestracją klubu – TKS „Skawinka” rozpoczyna formalną działalność sportową na terenie Skawiny. Anatol Krakowiecki w 1922 roku zgłosił drużynę piłki nożnej do Krakowskiego Okręgowego Klubu Piłki Nożnej i od tego czasu klub rozpoczyna działalność jako stowarzyszenie sportowe – klub „Skawinka”.

Pierwsze zebranie organizacyjne stowarzyszenia sportowego odbyło się z początkiem 1922 r. w sklepie korzennym Stanisława Gawle w Rynku. Na zebraniu tym wyłoniono pierwszy zarząd klubu w składzie: prezes – Stanisław Gawle, wiceprezes – Józef Różycki, sekretarz – Anatol Krakowiecki, skarbnik – Władysław Nazim, kapitan drużyny piłki nożnej – Franciszek Lisowski. Pierwsze koszulki klubowe w kolorze czarnym, a spodenki w biało czerwone paski szyła dla klubu Helena Palichleb, buty piłkarskie zaś robił Władysław Jałocha.
W roku 1930/31 drużyna awansowała do klasy „B”. W tym okresie wybudowano nowe boisko. W 1935 r. powstały sekcje tenisa stołowego oraz szachowa.
Po zakończeniu okupacji w 1945 roku przystąpiono do odbudowy życia sportowego. Fundusze złożone przez społeczeństwo Skawiny umożliwiły wybudowanie na stadionie trybuny. Projektantem jej był inż. Marian Rospond. Budowa trwała tylko jeden rok i oddano ją w maju 1948 r. W 1950 r. za kadencji Antoniego Fołty „Skawinka” wchodzi do klasy „A”. W 1952 r. powstała sekcja szachowa, której kierownikiem został Julian Słonczak, który doprowadza do szybkiego awansu skawińskich szachistów do klasy „A”. Wtedy to również sekcja tenisa stołowego dostała się do klasy „A”.
Po powstaniu Huty Aluminium w 1954 r. zawiązała się sekcja motocyklowa, która otrzymała dwa motocykle zakupione z funduszów zakładowych huty. Na terenie Skawiny odbywały się wtedy zawody motocyklowe z udziałem zawodników spoza Skawiny. Ponad to powstała jeszcze sekcja bokserska. W 1955 r. rozpoczyna działalność kolejna sekcja, gimnastyczna. W 1958 r. zagospodarowano stadion, instalując na nim zegar oraz doprowadzające ciepłą wodę do szatni, do świetlicy zakupiono telewizor, odmalowano pomieszczenia szatni, wykonano na stadionie skocznię w dal i wzwyż. Wyremontowano płytę boiska, założono siatkę i wybudowano kort tenisowy. Powołano do życia dwie nowe sekcje: koszykówki i siatkówki.

W 1957 roku odbyły się uroczystości jubileuszu XXXV – lecia istnienia klubu. W czasie uroczystości Franciszek Lisowski wręczył klubowi nowo zakupiony przez zarząd sztandar klubowy. Harmonijna współpraca zawodników, trenerów i działaczy doprowadziła klub do osiągnięcia dobrych wyników w pracy organizacyjnej, w podniesieniu na wyższy poziom gospodarki finansowej, a przede wszystkim w obszarzena odcinku rozwoju sportu. Awans do wyższych klas rozgrywkowych uzyskały wszystkie drużyny sekcji wyczynowych.
W latach 1964/65 funkcję prezesa sprawowałprezesem został Jan Krokosz. Wybór nowego zarządu zbiegł się w czasie z odkładanymi przez kilka ostatnich lat pracami renowacyjnymi na terenach należących do Skawinki. Za kwotę prawie miliona złotych wykonano remont kapitalny płyty boiska, a także trybuny krytej i szatni. Powstało drugie boisko oraz boisko do siatkówki. Ponadto rozpoczęto rozmowy dotyczącena temat budowy hali sportowej w Skawinie.
Aktywność na polu organizacyjnym nie przyćmiła sukcesów sportowych – najgłośniej było słychać o lekkoatletach, którzy zajmowali coraz lepsze lokaty w zawodach wojewódzkich oraz ogólnopolskich. Największym osiągnięciem było zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Polski juniorów w trójskoku przez Włodzimierza Heine.
Rok 1971 to kolejne inwestycje – przeprowadzenie remontu stadionu, położenie asfaltu przy wejściu na stadion, oraz przeprowadzenie budynku stanowiącego szatnie dla drużyn przyjezdnych.
W 1972 roku klub świętował jubileusz 50-lecia działalności. Od tego momentu aż do 1989 r.oku największe sukcesy odnosiła sekcja piłkarska. Największym sukcesem był awans piłkarzy Skawinki do trzeciej ligi w 1976 r.oku. Skawinka toczyła niezapomniane boje z rezerwą Wisły oraz drugą drużyną Hutnika. Przygoda Skawinki w trzeciej lidze trwała tylko sezon, ale na wiele lat pozostały wspomnienia o świetnej drużynie opartej na graczach ze Skawiny i najbliższych okolic pozostały w pamięci przez wiele lat. Na meczach pojawiało się regularnie ponad tysiąc osób. W późniejszych latach Skawinka grała w niższych ligach, a klub poważnie odczuł skutki politycznych przemian po 1989 roku.

W 2001 r.oku prezesem zostałje Ireneusz Kostrz, który z pomocą Czesława Sagana przeprowadził drużzynę przez IV ligę. W pierwszym meczu rundy wiosennej Skawinka odnotowała jedyną porażkę z Clepardią, ale później nie przegrałaywa ani jednego meczu do końca sezonu. Po emocjonujących meczach barażowych Skawinka ponownie, po 25 latach, zameldowałamelduje się w trzeciej lidze. W ostatnich latach klub parokrotnie wywalczył awans do IV poziomu rozgrywkowego.
Jednym z najbardziej imponujących faktów jest lista wychowanków, którzy z powodzeniem reprezentowali inne renomowane kluby, takie jak Garbarnia Kraków, Wisła Kraków czy Cracovia Kraków. To świadczy o wysokiej jakości szkolenia oferowanego przez klub.
W 2016 r.oku TKS Skawinka osiągnął kolejny kamień milowy, zakładając swoją własną Akademię /(Szkółkę). Ten ważny krok umożliwił klubowi jeszcze większy wpływ na rozwój młodych talentów i rozszerzenie swojej działalności.
W 2022 r.oku Akademia Piłkarska TKS Skawinka Skawina otrzymała Zielony Certyfikat Polskiego Związku Piłki Nożnej. To ważne wyróżnienie stanowi dowód na to, że klub konsekwentnie realizuje wysokie standardy szkolenia młodzieży. Jednocześnie klub nie spoczywa na laurach i dąży do zdobycia jeszcze wyższych certyfikacji, które potwierdzą jakość wprowadzonego programu szkoleniowego.
TKS Skawinka Skawina nie jest zwykłym klubem piłkarskim. Jego misją jest przyczynianie się do rozwoju sportowego i społecznego nie tylko w Gminie Skawina, ale również w okolicy. Klub pragnie być postrzegany jako innowacyjna, kreatywna i jednocześnie tradycyjna organizacja sportowa, która wykracza poza granice boiska i angażuje społeczność lokalną. Poprzez swoją działalność, TKS Skawinka dąży do wywierania tworzenia pozytywnego wpływu na otaczającą go społeczność i rozwijania pasji do piłki nożnej wśród młodych zawodników.
Wiele Naszych działań jest możliwych, ponieważ #wspieranasGminaSkawina.
Dziękujemy Gminie Skawina za 100 letnie wsparcie naszych działań. Razem możemy wiele, bo #RazemTworzymyKlub.
inf. prasowa